Çıtır Patates Tarifi
Kevser'in Notu ve Püf Noktaları

Patates kızartması çok sevilir. Özellikle de sıcak ve Çıtır çıtırsa. Ama yağlı olması her zaman aman bu kadar yeter çok yemeyelim düşüncesiyle keyfi yarıda bıraktırır. İyi bir Patates kızartmasında yalnızca 2 özellik aranır. Az yağ çekmesi ve Çıtır Çıtır olması. Aslına bakarsanız bu iki özellik de aynı sayılabilir. Patates çıtır çıtır değilse eğer çok yağ çekmiş demektir. Aradığımı ikinci özellik zaten az yağ çekmiş olmasıydı. Temelde iyi bir patates kızartmasından tek beklentimiz az yağ çekmesidir kısacası.

Ben bunun çözümünü patatesleri una bulamakta buldum. İşe de yaradı. Ama bunun dışında dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası daha var patates kızartmalarınızın çıtır çıtır olması için;

- Öncelikle patateslerinizin taze olması lazım. Beklemiş ve yumuşamış patatesleri ne yapsanız çıtır çıtır olmazlar.

- İkincisi yağınızı iyi kızdırmanız lazım. Soğuk yağın içine atılan patatesler yağ kızana kadar çok yağ çekerler içlerine.

- Üçüncüsü patateslerinizi kızarttıktan sonra kağıt havlu üzerine değil süzgeç üzerine almanız lazım. Kağıt havlu fazla yağı emiyor gibi görünse de aslında yağı patateslerin altında biriktirir ve patateslere geri verir. Ağrıca altında hava dolaşımı olmayan patatesler kendi sıcaklıkları ile de yumuşarlar beklerken. Süzgeçe koyduğunuz takdirde fazla yağ patateslerle bir daha temas etmeyecek şekilde süzülür. Aynı zamanda alt tarafta hava dolaşımına imkan vererek patateslerin yumuşamasını engeller.

Afiyetle kalın...

Çıtır Patates Tarifi
Çıtır Patates TarifiÇıtır Patates Tarifi
Malzemeler :
 • 5 Adet orta boy patates,
 • Sıvı yağ,
 • 1 su bardağı un,
 • Tuz.
Hazırlanışı :
 1. Patatesleri uzun uzun doğrayın,
 2. Patatesleri yıkadıktan sonra bir bezin üzerine yayarak sularını alın,
 3. Üzerine yeterli miktarda tuz ve 1 bardak unu dökerek harmanlayın,
 4. Unladığınız patatesleri bir süzgeçin içine alıp fazla ununu eleyin,
 5. Kızgın yağda kızartın.
Afiyet olsun...

Tarifi denemeden önce üst kısımda yer alan yazıyı mutlaka okuyun. Tarifle ilgili işinize yarayacak püf noktaları bulabilirsiniz.

43 Yorum

◄ Önceki Yorumları Gör
 1. Ben de patates kızartmasını çıtır yapmak için uyguladığım yöntemi anlatmak isetedim. Önce soğuk suda 3 dk, ardından kaynar suya bir kaşık şeker ilavesiyle 5 dk beklettikten sonra sularını iyice kurulayıp kızgın yağa aldığım patatesleri birkaç dakika sonra süzgeçle yaağdan çıkartıyorum yaklaşık 1 dk sonra tekrar iyice kızmış olan yağa tekrar alıyorum.. Evet biraz daha zahmetli oluyor ama aynı burger king ya da mc donalds patatesleri gibi oluyor. dışı çıtır içi yumuşak :)

 2. Tariflerinize bayılıyorum her denediğim mükemmel sonuç veriyor yiyenler sen yemekten iyi anlıyormuşsun meğer diyorlar sürekli, yeni gelin sarsaklığından kurtarıyorsunuz adeta :)

  peki bu tarifi tefalin actifry fritözünde yapsak da çıtır çıtır olur mu? onda 1 kaşık yağda pişeceği için unlar üzerinde kalır mı emin olamadım?

 3. sevgiler püf noktası nerde bulamadım ama tarifleriniz süper çok teşekkürler

 4. Patatesler beklemişti çıtır olmasında sorun olurmu

 5. Tarifleriniz kesinlikle hayat kurtarıyor :) hergün ne pişirsem derdine son verdiniz :) ellerinize ve emeğinize sağlık Kevser hanım sevgiler:)

◄ Önceki Yorumları Gör

Yorum Yaz