Enginarlı Kuzu Haşlama Tarifi


İspanya’da en çok tüketilen ve buna bağlı olarak da üretilen sebzelerden biri Enginar. Sadece kendi içinde değil dünya çapında da oldukça büyük bir üretici. Dünyada İtalya’dan sonra en fazla Enginar üreten ülke ispanya. Türkiye bu sıralamada 10. sırada.

Hal böyle olunca kış da dahil her an Enginar bulmak mümkün İspanya’da. Ama bizdeki gibi enginar çanağı tüketmiyorlar, bütün olarak yiyorlar. Bu cümleden bizde sadece enginar çanağı tüketiliyor anlamı çıkarmayın. Bizde kullanılan o tüketim şekli burada yok diyorum yalnızca. Yoksa bizde de bütün hali sıkça tüketiliyor.

Bizde enginarın birkaç tüketim şekli vardır. Genel olarak ülkede sebze sevgisi seviyesi düşük olduğu için ne kadar kıymetli olsa da sebzelerle yapılan yemek çeşidi sınırlıdır. Son yıllarda yemek bloggerlığı kurumunun icat olmasıyla farklı sebzeler farklı tariflerle biraz daha sık girmeye başladı belki mutfaklarımıza ama genele yayılımı hala çok düşün benim gözlemlediğim kadarıyla.

İspanyada bizim aksimize enginar çok farklı şekillerde tüketiliyor. En meşhur yemekleri paellada çok sık kullanılıyor örneğin. Izgara, zeytinyağlı, salata şeklinde, deniz ürünleri, et ya da tavukla birlikte… Bizdeki tüm yemeklerin içine enginar eklediğinizi ya da o yemekleri enginarla yaptığınızı düşünün, öyle. Fırında tavuk yapıyorsunuz örneğin, tavukların yanına biz patates doğrarken onlar enginar koyuyor mesela. Yanlış bilgi aktarımı yapmaktan çekindiğim için yine bir açıklama getireceğim. Tavuğun yanına sürekli enginar koymuyorlar;  o şekilde de yapıyorlar.

İspanyollardan çok bahsettik biraz da kendi işimize bakalım.

Kuzu etini Kuzu buttan doğrattım. Ama şart değil, elinizde ne varsa kullanabilirsiniz. Mühim olan parçaların birbirine yakın boyutta olması (eşit pişmeleri için) ve yarım enginar boyutunu geçmemeleri (enginarla aynı sürede pişemeleri için).

Ben normalde Haşlama yemeklerde yemeğin suyunu çok yağlı geldiği için yiyemem. Bizde etin yarısı yağdır çünkü. Ama burada genel olarak etler az yağlı oluyor. Fotoğrafa bakarak da anlayabilirsiniz, hiç yağ parçası yok. Çiğ halinde kenarında köşesinde kalan ufak yağ parçaları da eriyip suya gitmiş. O yüzden yemek de çok yağlı olmadı. Enginarın da hafifletici gücüyle suyunu çorba gibi kaşıklayarak içtim. Pişman değilim, yemek olmasa sadece suyu olsa kafaya diker içerim, öyle lezzetli:) İspanya’da ilk defa Kuzu eti denedik bu yemekle bu arada. Pek umudum yoktu açıkçası. Bir Trakyalı olarak Trakya kuzusu dışında beğendiğim bir kuzu eti olmadı daha önce. Ama haksız çıkardı beni. Bir Trakya kuzusu olmasa da oldukça lezzetli. Dediğim gibi özellikle az yağlı oluşu hoşuma gitti.

Düdüklü tencere kullanmasam olur mu?

Tarifle ilgili olarak ilk akla gelecek soru budur muhtemelen. Evet olur. Düdüklü tencereyle yapılan tüm yemekleri normal tencerede de pişirebilirsiniz ama pişme süresi 2-3 katına çıkar. Hem emek hem zaman hem de ekonomi olarak çok karlı bir yöntem değildir. Artık düdüklü tencereler eskisine nazaran daha güvenli. Kullanma kılavuzunu dikkatlice okur, anlar ve uyarıları dikkate alarak kullanırsanız tehlike arz etmezler. Bununla birlikte artık ucuzundan pahalısına her markanın düdüklü tenceresi var, kendi bütçenize uygun bir tane mutlaka vardır. O yüzden bir düdüklü tendere edinip kullanmanızı öneririm.

Kullanma kılavuzunun adı geçmişken değinmeden geçmeyelim. Düdüklü tencerelerin pişirme süresi kullandıkları teknolojiye ve hacimlerine göre çok değişir. Basınçlı pişirmede 1 dakikanın bile önemi olduğu düşünüldüğünde tahmini pişirme süresinden bahsetmek yanlış olur. En iyi pişirme süresini sizin kendi tecrübeniz belirlemekle birlikte tecrübeniz yoksa bakmanız gereken yer tarif değil tencerenizin kullanma kılavuzudur. Orada her yiyecek için tavsiye edilen pişirme süresi yazar. Eğer kılavuzu attıysanız da yapmanız gereken şey Google’a “X marka Y model düdüklü tencere kullanma kılavuzu” yazmaktır.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 4 Kişilik

Malzemeler

 • 600 g doğranmış kuzu eti,
 • 6 baş bütün enginar,
 • 1 baş soğan,
 • 1 yemek kaşığı tereyağı,
 • Tuz,
 • Karabiber,
 • Sıcak su.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Düdüklü tencereyi ocakta kızdırın,
 2. Kuzu etlerini kızgın tencerenin dibine dizin,
 3. Harlı ateşte her yanı kızarana kadar ara ara çevirerek pişirin,
 4. Bu sırada enginarların dışındaki kalın yapraklarını birkaç kat soyun ve uçlarındaki yaprakların kalın yerlerini 1-2 parmak kesin,
 5. Enginarları ikiye bölüp ortasındaki tüylü kısmı bıçakla ayıklayın,
 6. Tereyağını ve soğanları tencereye ekleyip soğanlar yumuşayana kadar karıştırarak kavurun,
 7. Enginarları ve üzerini geçecek kadar su ekleyip karıştırın,
 8. Kapağını kapatıp tencerenize en uygun sürede etler yumuşayana kadar pişirin,
 9. Kapağını açıp tuz ve karabiberi ekleyip karıştırın ve suyu istediğiniz kıvama gelene kadar kaynatıp ateşten alın.


Afiyet olsun…

Click here to see the recipe in English

 

 

22 yorum

 1. Dondurucumda enginar kalplerim vardı, bir de kuzu gerdan. Onları aynı boyutlara getirerek kullansam olur mu acaba?

 2. bugun yapamayacagim bir de buzluğa atip sonra yapabilirim değil mi?vakumlu şekilde.

 3. Pazardan hediye olarak verdi alisveris yaptigim pazarci.sen aklıma geldin kevserin bu tarifine uyar diye aklımdan geçti,ilk defa yapacagim pek de anlamıyorum enginardan,ama dana etinden ağır mi olur kuzu etim yok da.

  • Tamamen kullandığın ete bağlı. Yenmeyecek kadar ağır kokan kuzu eti de vardır dana eti de. Bu yüzden cinsine göre karar vermek yerine et alırken güvenilir bir yerden almaya dikkat etmek daha iyi olacaktır.

 4. Çok tatlısınız. Gerçekten açıklamalarınıza bayılıyorum. İşinizi çok profösyonel yapıyosunuz. yıllardan sizin sessiz takipçilerinizdenim. Mutfakta vakit geçirme sürem ve pratikliğim artıyor sayenizde. Çok teşekkürler, detaylarınız ve samimiyetiniz için

 5. Kevser hanımcım merhaba bu tarife çanak kullansak olur mu körpe enginar bulmam sanırım mümkün değil

 6. Kevser hnm bence bu tüp yemeklerin videosunu çekmeniz lazım humus gibi basit ve ayrıntısız tariflerin videosuna gerek yok .

 7. Enginarı temizleyip koyacağız yemeğe.. kolay temizleme videosu çekseniz ne güzel olur ☺️

  • Video çin söz veremiyorum (kolay bir yöntemi de yok zaten:/) ama tarifte enginar temizleme kısmının silinmiş olduğuna dikkatimi çektiğin için teşekkürler:)

 8. Kuzu etini çok severim, yapraklı bütün enginara bayılırım, bu yemeğe ölürüm heralde. En yakın zamanda deneyeceğim. Söz açılmışken 3 sene önce İzmir’e taşınana kadar hiç yapraklı enginar görmemiştim, yememiştim. Ne büyük kayıpmış. Daha önce İstanbul’da yaşıyordum. Pazarlarda temizlenmiş hali hep enginar çanağı şeklindeydi. Başka enginar bilmezdik. Ankara’da ne şekilde satılıyordu??

 9. bu arada harika görünüyor ellerinize sağlık

 10. sanki enginarın boyutu küçük gibi.
  genelde benim gördüğüm ve aldıklarının boyutu bir greyfurt kadar oluyor

  • Onlar çanağının çıkarılıp kullanılması için Feyzacım. Bütün halde yenmek için olanlar daha küçük oluyor. Dış kabuklar falan temizlenince de epey küçülüyor.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*