Etli Barbunya Yemeği Tarifi


Barbunya tarifleriyle ilgili emin olunamayan şey ön pişirme gerektirip gerektirmediğidir. Benim bu konudaki formülüm çok basit. Zeytinyağlı barbunyada olduğu gibi kuru barbunyayı haşlayıp süzüyorum, taze Barbunya yemeğinde olduğu gibiyse taze barbunyayı haşlamadan kullanıyorum. Taze Barbunya zaten pembe-beyaz renkte oluyor, rengi henüz koyulaşmamış oluyor, o yüzden yemeğe kötü bir renk de vermiyor.

Bu tarifi taze barbunyayla yapmak isterseniz de eğer birinci maddeyi atlayıp tarife ikinci maddeden başlayabilirsiniz. Taze barbunya kuru barbunyaya göre daha yumuşak olduğu için kuru barbunyaya ön haşlama yapıldığında yumuşaklıkları eşitlenecektir.

Bu arada düdüklü tencere ile ilgili ufak bir hatırlatma yapayım yeri gelmişken. Düdüklü tencerelerin pişirme süreleri tabanının kalınlığına, büyüklüğüne vs. göre çok çok değişir. Bu yüzden bu tarif ve düdüklü tencere kullanılan diğer bütün tariflerde tarife bağlı kalmak yerine kendi düdüklü tencerenizin pişirme sürelerini kullanın. Eğer daha önce kullandıysanız tecrübenizi, kullanmadıysanız da tencerenin kullanma kılavuzunu baz alın. Eğer her Türk gibi kutuyu açar açmaz kullanma kılavuzunun gereksiz olduğunu düşündüğünüz için içindeki poşetler, köpükler vs. ile attıysanız Google’a tencerenin marka ve modeli kullanma kılavuzu yazarak online olarak ulaşabilirsiniz.

Daha açık anlatayım. Benim tencerem yanlış hatırlamıyorsam 6 lt ve et ya da kuru fasulye gibi geç pişen yiyecekleri en az 40 dk.’da pişiriyor. Ama bu tür şeyleri 20 dk.’da pişirdiğini söyleyen pek çok kişi duyuyorum, muhtemelen daha küçük boy bir tencere kullanıyorlar. Ortada bu fark varken her zaman 20 dk.’da pişirdiğiniz kuru fasulyeyi tarifte 40 dk. yazıyor diye ısrarla pişirmeye devam edip püre haline getirmek anlamlı olmaz. Yapmanız gereken şey tarifte 40 dk. yazıyor olmasına rağmen siz eğer o yiyeceği her zaman 20 dk.’da pişiriyorsanız yine 20 dk. pişirmektir.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 4 Kişilik

Malzemeler

 • 2 su bardağı kuru barbunya,
 • 250 g yağsız küçük kuşbaşı et,
 • 1 adet soğan,
 • 3-4 yemek kaşığı zeytinyağ,
 • 1 yemek kaşığı domates salçası,
 • 1 çay kaşığı kırmızı tatlı toz biber,
 • Tuz.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Barbunyaları düdüklü tencerede 15-20 dk kaynatıp suyunu süzün,
 2. Düdüklü tencereyi kızdırıp etleri ekleyin,
 3. Harlı ateşte sürekli karıştırarak suyunu salıp çekene kadar kavurun,
 4. Zeytinyağını ekleyip karıştırın,
 5. Yemeklik doğradığınız soğanı ekleyip yumuşayana kadar kavurun,
 6. Salçayı ekleyip kokusu çıkana kadar kavurun,
 7. Toz biberi ekleyip karıştırın,
 8. Barbunyaları ekleyin ve üzerini iki parmak geçecek kadar su koyun,
 9. Kapağını kapatıp düdüklü tencerenizin kullanma kılavuzunda tavsiye edilen süre kadar pişirin.


Afiyet olsun…

Click here to see the recipe in English

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*