Havuçlu Alabaş Salatası Tarifi

Instagram yazılarımı okuyanlar hatırlayacaktır, geçtiğimiz günlerde Alabaş buldum. Türkiye’de yaşayanlar için şaşırtıcı bir cümle biliyorum. Ama İspanya her ne kadar Türkiye gibi bir Akdeniz ülkesi olsa ve dünya çapında meyve sebze çeşitliliği açısından kutsanmış bir ülke olarak kabul edilse de Türkiye’de bulunup da burada bulunması kolay olmayan pek çok sebze var. Öte yandan Türkiye’de oldukça pahalı tropik meyvelere erişim daha kolay. Ama tropik meyvelerle yemek yapılmıyor işte.

Alabaşa dönecek olursak… Türkiyedeyken çok severek, salatayla uğraşamayacak olsak bile kalınca dilimleyip tuz ve limonla yemek yancısı yaparak yediğimiz bir sebzeydi. Daha önce birkaç kez çıktı karşıma ama çok bilinen bir sebze olmadığı için tezgahta uzun süre beklemiş ve pörsümüşlerdi. Bu buldukların kütür kütür taptazeydi. Fırsatı kaçırmadım elbette. Hemen akşamına da uzun süredir yemediğimiz bu salatayı yaptım. Tam bir sonbahar-kış Salatası. Sebze yemeklerinin yanına da et yemeklerinin yanına da çok yakışıyor ama bence asıl yeri balık sofraları.

Salatada taze limon suyu benim her zaman ilk tercihim olsa da sirke de iyi bir alternatif elbette. Dlerseniz ve seviyorsanız limon suyu yerine sirke de kullanabilirsiniz.

Beklemeye uygun bir salata değil. Bu Alabaş için de geçerli Havuç için de. Soslamadan beklettiğinizde renkleri, sosla birlikte beklettiğinizde salatanın tadı değişecektir. Yapıldığı gibi tüketilmesinde fayda var.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 4 Kişilik

Malzemeler

 • 1 baş Alabaş,
 • 2 adet Havuç,
 • 1 avuç kıyılmış maydanoz,
 • Yarım limonun suyu,
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağ,
 • Tuz.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Alabaş ve havuçları soyun,
 2. Rendenin kalın tarafıyla rendeleyip derin bir kaseye alın,
 3. Maydanozu ekleyin,
 4. Limon suyu, zeytinyağ ve tuzu küçük bir kasede karıştırın,
 5. Sosu sebzelerin üzerine gezdirip ezmeden harmanlayın,
 6. Servis tabağına alıp bekletmeden servis edin.

Afiyet olsun…

Click here to see the recipe in English

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*