Kekikli Kırmızı Biber Salatası Tarifi


Bir yemek davetinde misafirlerim için yapmıştım bu salatayı bir keresinde. Öve öve bitiremediler. En çok da basit bir baharatın bir yemeği nasıl bu kadar farklı ve güzel bir lezzete kavuşturmuş olabileceğine şaşırdılar. Aslında Kekik değildi salataya asıl lezzetini veren, bir Akdeniz tatilinde yol kenarında kendi ürünlerini satan teyzelerden aldığımız mis kokulu kekikti. Malzeme kalitesi iyi olduğu zaman böyle ufak tefek değişiklikler bile inanılmaz farklar çıkarabiliyor ortaya.

Bunun çok fazla bilincinde olduğumuz için tatillerde gezilerde tarihi eserlerden, doğal güzelliklerden çok gittiğimiz yerin nesi iyidir, neler alabiliriz diye araştırıyoruz gitmeden önce. Eve getirebileceğimiz bir şey değilse mutlaka orada yiyip geliyoruz. Getirebileceğimiz şeyleri de almadan dönmüyoruz. Yemek yapmak sadece mutfağa girip malzemeleri birbiriyle karıştırmaktan ibaret değil çünkü. Malzeme seçimi yemek yapmanın ilk ve en önemli evresi. Kötü malzeme ile dünyanın en başarılı şefinin tariflerini de uygulasanız başarılı bir sonuç beklemeyin.

Satın aldığımız bazı şeylerde markalara arasında uçurum denebilecek fiyat farkları olabiliyor. Aynı ürünü bir marka 5 liraya starken diğeri 1 liraya satabiliyor. 1 liralık ürün de işinizi görüyorsa eğer diğerine 5 lira vermenin manası yok elbette. Ama gıda sektöründe durum böyle değil (organik kisvesi altında satılanları saymıyorum). Çok büyük fiyat farkı olmuyor markalar arasında çoğu zaman. Çok büyük bir rekabet var çünkü çeşit fazlalığından dolayı. 2 kuruş daha az vermek için adı sanı duyulmamış markalara yönelmenin manası yok bu yüzden. 2 kuruş fazla verin ama iyi bir ürün alıp yemeğinizi lezzetle yiyin.

Özellikle hamur işlerinde malzeme kalitesi çok önemlidir. 2 kuruş kar etmek için 10 liraya mal olan bir kurabiyenin ziyan olma riskini göze almaya değmez.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 4 kişilik

Malzemeler

 • 7-8 adet Kırmızı Biber,
 • 3 diş sarımsak,
 • 2 tutam Kekik,
 • Yarım limonun suyu,
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağ.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Biberleri közleyin,
 2. Soyup çekirdeklerini ayıklayın,
 3. Uzun şeritler halinde doğrayın,
 4. Sarımsakları ezip ekleyin,
 5. Yağ ve limonu ekleyin,
 6. 2 tutam kekiği serpip karıştırın,
 7. Buzdolabında 2 saat dinlendirdikten sonra servis yapabilirsiniz.

Afiyet olsun…

5 yorum

 1. Her zaman yaptığım ve çok severek yediğim salataya 2 tutam kekik bu kadar mı yakışır .Teşekkürler Kevser Hanım.

 2. Detayli arama calismiyor, bekliyor bekliyor ama acilmiyor

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*