Kadayıflı Muhallebi Tarifi


Hani bazı şeyler vardır hep merak edersiniz de nedense bir türlü araştırıp öğrenmezsiniz imkanınız olmasına rağmen. İşte ben böyle inatçı bir merakla sevdim kadayıfı yıllarca. Nasıl böyle tel tel oluyor bu ya diye merak ede ede yedim hep. Ama bir kere olsun açıp bakmadım internetten. Ama bu yazıya başlamadan önce bunu değerli okuyucularım için öğrenmeliyim diye düşündüm. Youtube’ta izlediğim video beni hayretler içinde bıraktı. Meğer sıvı bir hamuru delikli bir kaptan dönmekte olan yuvarlak bir sininin üzerine döküyorlarmış. Ben yıllardır makarna gibi açıldığını düşünüyordum inanın, hayretler içinde kaldım videoyu izleyince. Bilenler benim bilmeyişime şaşırmışlardır eminim ama benim gibi bilmeyenler sayemde öğrenmiş oldu.

Kadayıfın Tarihçesi

Kadayıfın tarihi 11. yüzyıla kadar dayanıyormuş. Hatta Divanı Lügat’it Türk’te kuyma adıyla bahsedilen tatlının kadayıfın atası olduğu tahmin ediliyor. Bu tatlı, ince şeritler halinde kesilen hamurların yağda kızartılmasıyla veya sulu Kadayıf hamurunun ince şeritler oluşturacak şekilde kaynayan yağa dökülmesiyle hazırlanıyormuş.

Selçuklular döneminde de adı geçen Kadayıf Osmanlı dönemi saray mutfağında oldukça fazla tüketiliyormuş. Sadece hanedan mensupları için saraya günlük bir at arabası Kadayıf giriyormuş. Padişahların güçlerini nereden aldıklarının cevabı da bu bence. Hergün kadayıf yiyen bir adamın yenemeyeceği ordu yoktur herhalde.

Burma Kadayıfın Çıkış Yeri

Günümüzde kadayıfın en makbulu burma kadayıftır sanırım. Evlerde yapılan yumuşak kadayıftan ziyade tatlıcılardan alınan sert kadayıflar tercih ediliyor. Burma kadayıfın ilk çıkış yeri de Bingöl’müş bu arada. Ben onu da yanlış biliyormuşum meğer. Ben burma kadayıfı nedense Antakya-Hatay yöresiyle özdeşleştirmişim kafamda. Bu yüzden Arap mutfağından aldığımız bir tatlı olduğu fikri oluşmuş kafamda.

Yapımı son derece kolay

Yanlış bilinen doğrularını anlattıktan sonra kadayıfın şimdi size yeni nesil bir kadayıf tarifi vereceğim. Bence şerbetli kadayıflarla yarışacak bir lezzete sahip bu kadayıflı Muhallebi denen tatlı. Şerbetli tatlılardan çok daha hafif oluşu ise 1 numaralı tercih sebebi olmalı bence. İkinci sebebi ise oldukça gösterişli olmasına rağmen yapımı son derece kolay olan bir tatlı olmasıdır.

Ramazan’da verilen iftar davetleri için nasıl bir tatlı yapsam diye düşünenler için çok iyi bir tarif bu bence. Hem farklı, hem de lezzetli bu tatlıya bayılacaktır misafirleriniz.

Afiyetle kalın…

Videolu Kadayıflı Muhallebi Tarifi
Porsiyon : 10 kişilik

Malzemeler

Muhallebi için;

 • 1 lt süt,
 • 1 su bardağı un,
 • 3/4 su bardağı şeker,
 • 100 ml krema,
 • 2 parça damla sakızı,
 • 1 paket şekerli vanilin.

Kadayıf için;

 • 250 g çiğ tel kadayıf,
 • 1 su bardağı iri çekilmiş fındık,
 • 1/2 su bardağı şeker.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Kadayıfı didikleyerek küçük parçalara ayırın,
 2. Yağlı kağıt serilmiş bir tepsiye yayın,
 3. 180 derecede birkaç dakikada bir çıkarıp karıştırarak hafifçe kızarana kadar pişirin,
 4. Fındık ve şekeri ekleyip harmanlayın ve ısıyı 190 dereceye çıkarıp fındıklar kavrulana kadar (yine arada karıştırarak) fırınlayın,
 5. Kadayıflar kızarırken bir yandan muhallebi için un ve şekeri tencereye alın,
 6. Sütü yavaş yavaş ekleyerek karıştırın,
 7. Karışım pürüzsüz bir kıvam alınca damla sakızını ekleyerek ateşe kaldırın,
 8. Orta hararetli ateşte koyulaşana kadar pişirip ateşten alın,
 9. Beklemeden vanilya ve kremayı da muhallebiye ekleyerek çırpın,
 10. Üzerinin kabuk tutmaması için sık sık karıştırarak soğutun,
 11. Kadayıfın yarısını 23*30 cm ölçülerinde bir fırın kabına dökün ve eşit şekilde yayın,
 12. Üzerine kremanın tamamını dökün ve düzleyin,
 13. Kalan kadayıfı muhallebinin üzerine eşit şekilde serpin,
 14. Dolapta en az 2 saat dinlendirip servis yapın.

Afiyet olsun….

 

246 yorum

 1. Krema yerine 2-3 yemek kaşığı tereyağı ilave etsem. Bir sakıncası olmaz sanırım lütfen evet deyin🤦‍♀️

  • Tereyağı soğuduğunda katılaşana bir malzeme olduğu için (krema öyle değil) kıvamını değiştirecek, kremanın verdiği kadife dokuyu vermeyecektir. Senin için kabul edilebilir bir şeyse değiştirebilirsin.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*