Kakaolu Puding Tarifi


Size hazır puding karışımlarını unutturacak bir tarifim var bugün. Gerçekten çok basit, malzemeleri tencereye koyup karıştırarak pişirmekten ibaret, tıpkı hazır karışımlarda olduğu gibi. Her şeyin hazırını almayı anlıyorum da, hazır Puding karışımı almayı anlamıyorum bu yüzden. Hazır gıdaların zararlarıyla ilgili değil bu şaşkınlığım. İnsanın evinde kendi yaptığı şeyi, ne güzel yapmışım diyerek yemesinin verdiği keyif o kadar güzel ki, aynı şeyi evde aynı sürede yapmak varken hazırını alıp yapmak bana çok manasız geliyor.

Birçokları için 5 dakikada yenecek bir şey için saatlerce uğraşmak, buna vakit ayırmak zor biliyorum. Çalışma saatleri çok uzun, hayat çok yorucu, trafik çok stresli. Bunun üzerine o yorgunlukla eve gelip bir de yemek yapmakla uğraşmak istemeyebilirsiniz. Bunun için yemeğinizi dışarıdan söylüyor olabilirsiniz, dondurulmuş köfte alıyor olabilirsiniz, ki bence bu kabul edilebilir. Ama hazır Puding karışımı ve benzeri tatlı karışımları, hazır köfte harcı,  vs. ciddi anlamda çok manasız. 2-3 baharatı ayrı ayrı alıp atamıyorsan kıymanın içine mutfak gerçekten sana göre değil demektir, hiç uğraşma. Gözlemlerime göre bu hazır karışımları çalışan kadınlardan çok ev hanımları kullanıyor zaten, orası apayrı bir muamma benim için.

Dediğim gibi bu Puding tarifi yalnızca malzemelerin bir araya getirilip karıştırılarak pişirilmesinden ibaret. Malzeme oranları tamamen benim damak zevkime göre ayarlandı. Bu nedenle deneme yanılma yoluyla kendinize en uygun oranları ayarlamanızı öneriyorum. Örneğin şekeri az gelebilir, kakaosu fazla gelebilir, vs. Pudingi ocaktan almadan önce tadına bakıp şeker miktarını ayarlayın lütfen. Dün sıcak çikolata için bana komik gelen bir yorum aldım o yüzden bunun üzerinde bu kadar duruyorum. Sıcak çikolatayı yapmış, fincana koyup fotoğrafını çekip yollamış ve bu acı oldu içemiyorum demiş bir arkadaşımız. O sıcak çikolata fincana girene kadar tadına hiç bakmamış bu yorumdan anladığım kadarıyla. Kendinize sürpriz hazırlamıyorsunuz yemek yaparken, karnınızı doyuracak damağınızı şenlendirecek bir şey yapıyorsunuz. En iyisini yapın, bunu yapmak için de yaptığınız şeyin tadını sık sık kontrol edin son haline gelmeden önce. Kek hamurunu çırptıktan sonra çay kaşığının ucuyla bir parça alıp tadına bakın örneğin. Sonra bir kalıp keki güzel olmadı bu diye kenara atmayın. Ben sevmiyorum yemek yapmayı diyenlerin çoğu bunları yaşadığı için sevmiyor yemek yapmayı. Kendinizi mutfaktan, yemek yapmaktan soğutmayın basit hatalarla.

İyi Yemek Nasıl Pişirilir?

Eğer bir robota (evet yemek yapan robotlar çıktı gerçekten de) yemek tariflerini yüklerseniz tarifte ne yazıyorsa aynısını yapar, ne eksik ne fazla. Ama siz robot değilsiniz, sizin robotlardan farklı olarak 5 duyunuz var çevrenizdeki her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol etmek için. Her biri devrede olsun yemek yaparken. Bunu söyleyince çok kızıyorlar bana ama bunu ifade etmenin daha kibar bir yolu yok ne yazık ki. Yemek tarifini elinize alıp beyninizi çıkarıp kenara koymayın lütfen, düşünmeye devam edin. Tarif yalnızca iskeletini verir yemeğin, içini dolduracak olan sizsiniz. Tadına bakın istediğiniz gibi olmuş mu diye, koklayın olması gerektiği gibi kokuyor mu, pişmiş mi, vs diye, dokunun istediğiniz dokuya ulaşmış mı diye, dikkatli bakın olması gerektiği gibi görünüyor mu diye, dinleyin kaynamaya başladı mı, yanıyor mu, taşıyor mu vs. diye.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 2-4 Kişilik

Malzemeler

 • 3 su bardağı süt,
 • 2 yemek kaşığı nişasta (buğday veya mısır farketmez),
 • 1/2 su bardağı Kakao,
 • 3/4 su bardağı şeker,
 • 2 yumurta sarısı,
 • 1 tepeleme yemek kaşığı tereyağı.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Derin bir tencerede nişasta, şeker ve kakaoyu karıştırın,
 2. Sütü yavaş yavaş ekleyerek bir yandan da çırpın,
 3. Yumurta sarılarını ekleyip çırpın,
 4. Ocağa alıp orta hararetli ateşte sürekli karıştırarak koyulaşana kadar pişirin,
 5. Tereyağını ekleyip eriyene kadar pişirmeye devam edin ve ateşten alın,
 6. El çırpıcısıyla el dayanacak ısıya gelene kadar (5-6 dakika yeterli oluyor) çırpın,
 7. Kuplara paylaştırıp soğuduktan sonra servis yapın.

Afiyet olsun…

Click for recipe in English

225 yorum

 1. Nişastam kalmamış,nişasta yerine hangi ölçüde ne kullanabilirim

 2. Kevser abla bende yaptım😊😋

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*