Kurutulmuş Domatesli Pilav Tarifi

Kurutulmuş Domatesli Pilav TarifiKurutulmuş Domatesli Pilav TarifiKurutulmuş Domatesli Pilav Tarifi

Geçen gün domatesli pilav tarifine ben domatesli pilavı bir türlü tutturamıyorum ya lapa oluyor ya da diri kalıyor demişti biri. O zaman aklıma geldi bu tarifin yayınlanmayı beklediği. Birbiriyle çok alakasız tarifler halbuki lezzet açısından ama özünde ikisi de domatesli Pilav işte. Sadece bunun suyu abartılmadığı sürece lapa olma ihtimali yok. Taze domatesle yapılan pilavda her daim birebir aynı boyda Domates kullanmak ve domatesin sululuk oranını kontrol etmek mümkün olmadığı için evet kabul ediyorum ki kıvamını ayarlamak çok kolay değil. Lapa olması veya iyi pişmemesi işten bile değil. Ama dediğim gibi bunda öyle bir problem olmuyor. Kurutulmuş domatesler su içermediği için pilava ekstra su katmıyor ve su kontrolü normal pilavdan çok farklı olmuyor. Sadece domateslerin çektiği suyu da göz önünde bulundurarak normalde genellikle 1,5 su bardağı kullandığım su miktarını yarım bardak fazla kullanıyorum ben.

Yani sizin de kullandığınız pirince göre özel bir su ölçü miktarınız varsa onu yarım bardak artırarak yapmanız yeterli. Sürekli aldığım sabit bir pirinç tipim ve markam olmadığı için dönem dönem kullandığım su ölçüsü de değişiyor doğal olarak kullandığım pirince göre. 1’e 1,5 garanti gerekiyor, benim kullandığım Pilav pişirme yöntemiyle daha az su ile pişen bir pirince rastlamadım daha önce. Ama bazıları daha fazla su isteyebiliyor. o nedenle pilavı suyunu tamamen çekene kadar kendi haline bırakmıyorum. Suyunu çekmeye yakın açıp bakıyorum. Orta kısımlarında hala koyu beyaz bölgeler varsa sıcak su ilave ediyorum gerekli gördüğüm kadar daha.

Bu renk farkı olayını bilmeyenler için biraz açsam iyi olacak sanırım. Pirinç kavrulduğunda normalden biraz daha yoğun beyaz bir renk alır yağın etkisiyle. Su çekip pişmeye başladıkça dıştan içe doğru yumuşamaya ve rengi daha şeffafa yakın bir beyaz renge dönmeye başlar. Pirincin tamamı bu renge kavuştuğunda pişmiş demektir. Orta kısmında hala yer yer koyu beyaz alanlar kalması hala pişmeye ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Başınıza gelmiştir belki daha önce. Pilavın tadına bakıp piştiğine kanaat getirmişsinizdir ama servis ettiğinizde aslında tam da pişmemiş olduğunu görmüşsünüzdür. Bunun sebebi bazı pirinçlerin pişip bazılarının ortasında pişmemiş kısımların kalması işte. İlk tadına baktığınızda o pişmemiş pirinçlerden hiç denk gelmemiştir. Bu nedenle pilavın pişip pişmediğine karar verirken sadece tadına değil görüntüsüne de bakın mutlaka.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 4 Kişilik

Malzemeler

 • 1 su bardağı pirinç,
 • 3 yemek kaşığı sıvı yağ,
 • 2 su bardağı sıcak su,
 • Tuz,
 • 8-9 dilim Kurutulmuş Domates,
 • 1 çay kaşığı tereyağı.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Sıvı yağı geniş tabanlı bir tencerede kızdırın,
 2. Yıkayıp suyunu süzdüğünüz pirinçleri ekleyip tıkır tıkır olana kadar kısık ateşte kavurun,
 3. Damak zevkinize göre tuzunu ekleyip karıştırın,
 4. Sıcak suyu ve minik minik doğranmış domatesleri ekleyip karıştırın ve kapağını kapatın,
 5. Kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin,
 6. Suyunu tamamen çektikten sonra 1 çay kaşığı tereyağ ekleyip karıştırın,
 7. Altını kapatıp 15 dk. dinlendirin.

Afiyet olsun…

Click to see the recipe in English

5 yorum

 1. Muhteşem oldu teşekkürler iyi ki sizi tanıdım yemek yapmayı sevdirdiniz bana 😘

 2. Canım merhaba pilavı tavuk suyu ve tereyağlı yapsam olur mu

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*