Naneli Kruton Tarifi

Naneli Kruton Tarifi

Orijinali cruoton aslında. Biz her zaman yaptığımız gibi olduğu gibi alıp kendi okuduğumuz şekilde yazmaya başlamışız. Bu birçok kelimeye nazaran kolay, nasıl yazılır bu acaba dedirtmeyen bir sözcük aslında. Bizi o kadar zor duruma düşüren, hatta bilgi yarışmalarına soru sağlayan o kadar çok kelime var ki yabancı dillerden alıp kendimize adapte ederken aslında farkına varmadan kendimizi rezil ettiğimiz.

Şambrel var mesela, fransızca chambre a air’den geliyormuş meğer. Kelimelerin ingilizceye benzerliğinden hava odası demek olduğunu düşünüyorum. Bunun benim bugüne kadar duyduğum en komik okunuşu “şamyel”. Bir de bir bilgi yarışmasında aşağıdakilerden hangisi doğru yazılmıştır diye floresanı sormuşlardı. Ne yalan söyleyeyim ben o güne kadar florasan olarak yazıldığını düşünüyordum. O gün o yarışmacının yerinde olmadığıma çok sevinmiştim. İnsanın neredeyse hergün kullandığı bir kelime yüzünden milyarlar kaybetmesi kadar kötü bir durum olmasa gerek. Biraz da dille ilgili bir mesleğe sahip olduğumdan olabilir beni şüpheye düşüren kelimelerin yazılışını ve bana değişik gelen kelimelerin kökenini TDK’nın web sitesinden mutlaka kontrol ederim. Ama bütün kelimelerden şüphelenecek kadar da paranoyak değilim. birbirimizi anladığımız ve çok gülünç durumlara yol açmadığı sürece yanlış telaffuzlar konusunda uyarmam insanları.

Geçenlerde bir arkadaş meclisinde bu tür bir durum yaşadık. Kurdela mı?, kurdale mi?, kurdele mi? Ben ailemden çevremden duyduğum şekilde kurdele derim. Ama diğer iki şeklini de duyarım sürekli ve her nasılsa TDK’ya sorma gereği duymamışım daha önce. Açıkçası çokta problem değil benim için ne denildiği. Bir kelimeyi 20-30 yıl aynı şekilde kullanan birine o öyle değil böyle, bundan sonra böyle konuş demenin gereksizliğinin de farkındayım. Ama iş iddia (bu aynı gruptan bir kelime sanırım) boyutuna dayanınca TDK açıldı bakıldı. Sonuç: doğru yazılışı kurdeleymiş. Kurdaaleli arkadaşım seni de çok öpüyorum buradan, evet karnenin üzerine takılana kurdaale deniyor ben kabul ettim:)

Yazılarımı genelde bir sonuca bağlar, durum bu, o yüzden böyle yapmalıyız bence diye bitirirdim ama bugün öyle birşey yapmayacağım. Bizim milletimiz insanların yanlışlarını bulup yüzlerine vurmaya pek meraklıdır o yüzden şimdilik bu görevi arkadaşlarınıza teslim ediyorum ben:)

Tarifimize gelecek olursak; Kabak çorbasını süslemesi için yapmıştım bunu. Kabak ve naneyi birbirine çok yakıştırdığım için naneden başka baharat kullanmadım, ama değişik çorbalar için değişik baharatlar kullanarak çeşitlendirebilirsiniz size istediğiniz gibi. Ben tavada yaptım siz fırında da yapabilirsiniz. Çorbalarınızdan başka, salatalarınızın doyuruculuğunu arttırmak için de pekala kullanabileceğiniz bir tariftir.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 4 kişilik

Malzemeler

 • 4 dilim bayat ekmek,
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağ,
 • 1 tatlı kaşığı Nane.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Ekmekleri küp küp doğrayıp derin bir kaba alın,
 2. Üzerlerine zeytinyağ gezdirin,
 3. Naneyi de ekleyip karıştırın,
 4. Ekmekleri yağlı kağıt serilmiş bir tepsiye dizip 180 derecelik fırına verin ve tamamen kızarana kadar pişirin.

Afiyet olsun…

11 yorum

 1. kevser hanım yaptım kurutonları. kavanoza koydum. ama yemek istediğimde sıvı yağın kokusu geldi. acaba yağlamasak nasıl olur. ya da benimki neden koktu. kokmaması için ne yapabilirim. bu sekilde kavanozda ne kadar süre saklayabilirim 😀

  • Kullandığın yağın markasıyla ilgili olması çok muhtemel Ayşe’cim, yağsız yaparsan eğer baharatlar ekmeklere yapışmaz. Sadece ekmekleri kızartabilirsin bu şekilde istersen.

 2. Teşekkürler yaptim :). bir sey daha sormak istiyorum. hangi corbalara katabilirim naneli ekmekleri. corba disinda hangi yemeklerde kullanabilirim. yemek ismi verir misiniz 🙂

 3. evde susamli pidelerim var bayatlamaya durdu. onlardan yapabilir miyim. susam bozar mi. corbalik icin

 4. Kevser hanim, bu sekilde dondurucuya atilirmi??

 5. Bence hala kurdela (:

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*