Yağlı Acı Biber Turşusu Tarifi


Yazın gelmesiyle birlikte pek çok evde kış hazırlıkları başladı muhtemelen. Blogta kış hazırlığı tarifleri aramalarının artmasından rahatlıkla anlayabiliyorum bunu. Yoksa ben kendim başlamadım henüz.

Kış Hazırlıkları İçin Aklınızda Bulunsun

Ben kış hazırlıklarını biraz geçe bırakma taraftarıyım. Temmuzda hazılanan kışlıkları yaz boyunca yaz sıcağından korumak zor oluyor çünkü. Zaman zaman bu sıcağa dayanamayanlar eğitim (yiyecekleri belli bir sıcaklığın altında saklama gerekliliğini öğreten deneme yanılma yöntemli eğitim) zaiyatı olabiliyor ne yazık ki.

O yüzden oda sıcaklığında saklanacak ve Eylül ayında kolayca bulunabilir olan meyve ve sebzelerle (kış hazırlıklarının neredeyse %80’ini oluşturan domates gibi) yapılacak kış hazırlıklarını havaların serinlemeye başladığı Eylül ayına bırakmayı tercih ederim.

Mevsimi daha önce geçen meyveli hazırlıklar için yapılabilecek bir şey yok ne yazık ki, onlar önceden hazırlanacak mecbur. Ama onda da riski azaltmak için konserve yapmaktan ziyade dondurma yöntemi tercih edilebilir. Vişne kompostosu konservesi yapmak yerine vişneyi dondurup, kullanılmak istendiğinde çıkarıp kaynatmak kış hazırlığı yükünü azaltacaktır örneğin.

Kış hazırlıklarını Eylül’e bırakmayı salık verip Temmuz ayında turşu tarifi vermenin altında yatan sebebi merak ediyor olabilirsiniz. Etmiyor da olabilirsiniz, ama ben açıklama ihtiyacı hissediyorum. Öncelikle bu tarifi kış hazırlığı olarak görmüyorum ben. Yapılır yapılmaz hemen tüketilmeye başlanıyor çünkü. Acı Biber Turşusu yemenin mevsimi olmaz hem. Yazın hafif akşam yemeği olarak yaptığınız kısırın yanına iki üç Acı Biber Turşusu çıkarmamak olur mu mesela?  Ayrıca belki balkonda Biber yetiştiriyorsunuz ve sonbahara kalmayacak biberler. Belki akrabanız köyden biber gönderdi hemen tüketmeniz lazım. Tarif elinizin altında bulunsun, herkes kendi şartlarına göre kullansın istedim.

Afiyetle kalın…

Videolu Yağlı Acı Biber Turşusu Tarifi
Malzemeler

 • 1 kg acı biber,
 • 1 su bardağı sirke (türü fark etmez),
 • 1 su bardağı zeytinyağ,
 • 1 su bardağı su,
 • 2 tepeleme yemek kaşığı salamura tuzu,
 • 1 çay kaşığı şeker,
 • 5-6 diş sarımsak,
 • İsteğe bağlı maydanoz.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Biberleri bıçağın ucuyla delin,
 2. Derin bir tencereye su, sirke, zeytinyağ ve tuzu koyup ocağa alın,
 3. Kaynamaya başlayınca altını kısıp biberleri ve sarımsakları  ekleyin ve arada alt üst ederek biberler yarım yumuşayana kadar 10-15 dk. kaynatın,
 4. Biberleri ve suyu kaynar haldeyken kavanozlara paylaştırın,
 5. Dilerseniz üzerlerine birer tutam maydanoz koyup kapaklarını sıkıca kapatın,
 6. Soğuduktan sonra buzdolabına kaldırın,
 7. Hemen tüketmeye başlayabilirsiniz.

Afiyet olsun…

Click here to see the recipe in English

 

19 yorum

 1. Kevser hanım daha önce ev yapımı kornişon turşumun suyu var zeytinyağı ekleyerek bu tarifi yapabilir miyim

 2. Kevser Hanım, tarifi uyguluyorum da benimkinin suyu az kaldı bu şişenin yarısına kadar sulu karışımı koyabildim. Şişenin tamamını mı doldurmam gerekirdi; ilave su yaparak telafi edebilir miyim?

 3. Kevser Hanım merhaba, tombiş yeşil küçük acı biberlerden yapacağım onları da deleyim mi bir de kaç delik yeterli olur?

 4. Köy biberi ya da çarliston da yapabilir miyiz acaba ?

 5. Kucuk yesil biberlerden de olur degil mi

 6. Nefis 😋, ellerin dert görmesin Kevserim. Bu kış acıdan zevkleneceğiz desene 😊 Eylül programıma aldım bunu 💋

 7. Merak ediyor olabilirsiniz, olmaya da bilirsiniz ….
  Balkonda biberiniz olabilir….
  Köyden biber gelmiş olabilir ….
  Her şeyi ince ince düşünen ustamız Kevser hanım 😍
  Ben de eylül gibi denerim inşaallah bu turşuyu; lakin bir sorum olacak: sarımsakları kaynayan suya mı atalım yoksa doğrayıp çiğden kavanozlara mı koyalım ?
  İyi çakışmalar☺️

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*