Pratik Kestane Pişirme Yöntemi


Bu hafta atıştırmalık tariflere ağırlık veresim geldi nedense. Nedense demek doğru değil aslında, nedenini biliyorum çünkü. Kışın başlarında akşam atıştırmalıklarımız artış gösteriyor bizim. Bizim de deyin n’olur, bize özel bir oburluk olmasın:) Hava soğuk, mutlaka çay demleniyor. Çay da tek başına içilmiyor her zaman. En azından ilk bardakla birkaç lokma bir şey yenince daha keyifli oluyor. Hal böyle olunca ben de baharatlı nohut olsun, Kestane olsun ufak tefek, olabildiğince sağlıklı bir şeyler hazırlıyorum çayın yanına. Ama şöyle bir problemimiz var ki Yasin Kestane soyma özürlü. Kestane yenen bir ortamda herkes önündeki kestaneyi bitirmişken Yasin tabağı yarılayamamış, etrafını kestane kabuğu yapmış ve kestanelerin büyük kısmını kabuklarında bırakmış oluyor. Nasıl yapıyor (daha doğrusu yapamıyor) bir fikrim yok ama yapamıyor işte. Aklıma gelen bir ihtimal de benim soyup vermem için yapıyor olması ama yemezler:)

Kestaneler Kurumadan Pişiyor

Bu tarif de böyle ortaya çıktı işte. Kocişimin tatlış parmakları acımasın diye neler yapıyorum görüyor musunuz? Size o halini çekmedim ama servis sırasında hepsini tek tek kurdeleyle de bağladım. Aman ciddiye almayın ha yapmadım öyle bir şey tabi ki:) Tarif benim de çok hoşuma gitti. Şöyle ki ben geneldflee kestaneleri çizip tepsiye dizer ve öyle pişiririm ama açılan yerler direkt ısıya maruz kaldığı için kuruyor ve beni rahatsız ediyordu yerken. Ben kestaneyi yumuşacık, lokum gibi seviyorum. Bu özelliğiyle bu tarif benim ihtiyacımı da karşıladı. Fırın kağıdında kestaneler direkt ısıya maruz kalmadığı için kurumuyor. Sonrasında poşette kendi buharlarında beklediklerinde de iyice yumuşuyorlar.

Bu arada farkettiyseniz tarifin Pratik bir yanı yok, yemesi Pratik ve adını da bu özelliğinden dolayı bu şekilde verdim. Sonra elinizi belinize koyup “Kevser Hanım Pratik demişsiniz ama bu benim her zaman yaptığımdan daha zor” demeyin.

Kestanenin Cinsi Çok Önemli

Bu arada kestane meselesi Pişirme yönteminden çok daha derin bir mesele aslında. Kestanenin cinsi ve tazeliği de kabuğunun kolay çıkmasını, yumuşaklığını ve lezzetini çok çok etkiliyor. Market tezgahlarına pek düşmez ama küçücük kestaneler vardır. Kestane deyince aklınıza gelen boyun yarısı kadar falandır boyları. Şimdi yalan söylemiş olmayayım ama yanlış hatırlamıyorsam (yanlışım varsa düzeltin lütfen) Kastamonu kestanesi kabuğu en kolay soyulan kestanedir. Pazarda ara sıra denk geliyorum ben ama dediğim gibi daha sık alışveriş yapma imkanı bulduğum marketlerde görmüyorum. Bunun yanı sıra taze kestane de içi hafif ıslak olduğu için piştiğinde yumuşacık olur. Kestane bekledikçe ve kurudukça ne kadar süper Pişirme yöntemleri de kullansanız yumuşak bir kestane elde edemezsiniz, kestaneniz kuru olur. Kestaneyi satın alırken dış kabuğunun çıtır çıtır kuru değil yaş olmasına dikkat edin. Çayın yanında lokum kestane fotoğraflarınızı beklerim:)

Afiyetle kalın…
Malzemeler

  • 500 g kestane.

Benzer TariflerHazırlanışı

  1. Kestaneleri yıkayıp temiz bir bezle kurulayın,
  2. Bombeli taraflarından enine çizin,
  3. Fırın tepsisine tepsinin genişliğinin iki katı boyunda bir yağlı kağıdı yarısı tepsinin dışında kalacak şekilde serin,
  4. Kestaneleri tepsiye alıp üzerlerine parmak uçlarınızla bir miktar su gezdirin,
  5. Tepsinin dışında kalan yağlı kağıdı üzerlerine kapatıp üç tarafından açılmayacak şekilde alta doğru katlayın,
  6. 190 derecede önceden ısıtılmış fırında 35 dk. pişirin,
  7. Fırından aldığınız kestaneleri bir poşetin içine koyup 3-4 dk. bekletin,
  8. Poşetten çıkarıp bekletmeden tüketin.


Afiyet olsun…

Click here to see the recipe in English

45 yorum

  1. Kevsercim ilki çok beğenildi, şimdi 2.kez yapıyorum. Ama üzerlerine su damlatmayı unutup fırına verdim. Neyle karşılaşırım? 😳

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*