2 Malzemeli Vegan Mousse Tarifi


Geçtiğimiz haftalarda paylaştığım Vegan yumurta akı ikamesi aquafaba ile yapılan, içerik sayısı da göz önünde bulundurulduğunda inanılamayacak kadar lezzetli bir tatlı tarifim var bugün. Sadece aquafaba ve çikolata kullanılıyor tarifte. Mousse tarifinde olması gereken köpüksü kıvama  aquafaba sayesinde kavuşuyor.

Tarifte belirtiyorum ama yine de altını çizeyim. Tarifin Vegan olma iddiası var, bu da sütsüz çikolata kullanımını gerektiriyor. Eğer tatlınızın Vegan olmasını istiyorsanız kullandığınız çikolatanın içindekiler bölümünü okuyup süt veya süt ürünleri içermediğine dikkat edin. Eğer bu tarifi yaparken amacınız sadece yumurta içermeyen bir tatlı yapmaksa sütlü çikolata da kullanabilirsiniz.

Şeker Miktarını Kendinize Göre Ayarlamayı Unutmayın!

Yine belirtmekte fayda var, tatlılarda kullanılması gereken şeker miktarı damak zevkinize göre değişecektir. Normalde bana çikolatalar fazla şekerli geldiği için aquafaba ilavesiyle azalan şeker miktarı benim için mükemmel oldu. Ama sizin için aynı şey geçerli değilse, yani çikolatalar fazla tatlı gelmiyorsa bu tarifi denerken aquafabayı çırpıp koyulaştırdıktan sonra damak zevkinize göre pudra şekeri ekleyip eriyene kadar çırparak şeker ilavesi yapmanız daha iyi olabilir.

Tatlıyı yaptığınız gün ve buzdolabında saklayarak ertesi gün servis edebilirsiniz. Üçüncü günde üzeri kurumaya başlayacaktır.

Üzerini çekilmiş antep fıstıpı, fındık, ceviz, badem, hindistan cevizi gibi farklı malzemelerle istediğiniz şekilde süsleyebilirsiniz.

Fotoğraflarda gördüğünüz minik kavanoz ve kaseler meyveli yoğurt kavanozu ve kabı. Yurt dışına çıktığınızda herhangi bir marketten temin edebilirsiniz. Bu konuda beim gördüğüm, üzerinde marka damgası olmayan kavanoz fazlalığı ve sunduğu boyut ve şekil çeşitliliği açısından en zengin ülke Fransa.

Afiyetle kalın…

Videolu 2 Malzemeli Vegan Mousse Tarifi
Porsiyon : 4 Kişilik

Malzemeler

  • 1 su bardağı aquafaba/nohut suyu (notlar kısmını okuyun),
  • 150 g bitter (vegan) çikolata.

Benzer TariflerHazırlanışı

  1. Çikolatayı ben mari usulü ya da mikrodalgada eritip ılımasını bekleyin,
  2. Nohut suyunu mikserle traş köpüğü kıvamına gelene kadar çırpın,
  3. Çikolatayı azar azar ekleyip nazikçe karıştırın,
  4. Karışımı kaplara paylaştırıp buzdolabına kaldırın ve servisten önce iki saat dinlendirin.

Afiyet olsun…

Click here to see the recipe in English

5 yorum

  1. Aquafabayı ilk kez duydum, yeni bilgiler için çok teşekkürler mutlaka denicem

  2. teşekkürler

  3. Kevser selam tekrar bugün bayağı birşeyler sordum 😊bir sorum daha olacak,rezene ile ilgili tarif arattim yok sanirim değil mi?

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*