Zeytinyağlı Havuç Tarifi


Zeytinyağlılar kategorisinin en az kıymet verilen elemanlarından biridir zeytinyağlı Havuç. Zeytinyağlı deyince pek çok kişinin aklına önce zeytinyağlı taze fasulye, zeytinyağlı kereviz ya da zeytinyağlı enginar gelir. Barbunya pilaki var bir de tabii. Ama kimse bu listeye zeytinyağlı havucu almaz. O kimsenin içine ben de dahilim, kendimi ayrı tutacak değilim. Üstelik zeytinyağlı havucu severim de ben. Ama bazen, hatta belki de çoğunlukla, toplumda genel kabul görmüş fikirler kişisel fikirlerimizin önüne geçiyor.

Bugün bu genel kabul görmüş yargıyı yıkmaya ve size bu muhteşem zeytinyağlıyı hatırlatmaya geldim. Zeytinyağlılara limonla birlikte bir miktar şeker eklemek lezzetlerini güçlendirip sebzelerin tadını yumuşatır. Havuç kendinden şekerli bir sebze olduğu için zeytinyağlı havuca ekstra şeker eklemiyorum. Havucun şekeri yeterli oluyor ve hatta kendinden, doğal bir şeker olduğu için lezzeti daha da güzel oluyor.

Bu arada havucun şekerli oluşu sizi endişelendirmesin. Yemek tatlı olmuyor. Diğer zeytinyağlılarda olduğu gibi şeker-ekşi dengesi tam kıvamında oluyor. Tek başına bir öğün olarak tüketebileceğiniz gibi et, tavuk ve balık sofralarında yardımcı yemek olarak da kullanabilirsiniz.

Havuç öncelikle kendi suyunda pişiyor, içine su eklenmiyor. Kapağı kapalı şekilde, kısık ateşte pişirildiğinde pek çok sebzenin kendi saldığı su yanmadan pişmesi için yeterli olur. Havuç için de yeterli oluyor. Ama altını çok açar ya da kapağını gereğinden sık açıp suyunu buharlaştırırsanız işler değişir. Bu tür bir talihsizlik yaşadığınızda suyunu daha erken ekleyebilirsiniz. Ama kendi suyununda pişen sebze her zaman daha lezzetli olur.

Afiyetle kalın…
Malzemeler

 • 1 kg havuç,
 • 1 büyük soğan,
 • 1/2 çay bardağı pirinç,
 • 4-5 yemek kaşığı Zeytinyağ,
 • 1 adet limonun suyu,
 • 2 su bardağı sıcak su.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Soğanı yemeklik doğrayıp kızdırdığınız sıvı yağda kavurun,
 2. Soyup verev doğradığınız havuçları ekleyip karıştırın,
 3. Kapağını kapatıp kısık ateşte arada karıştırarak çok az diri kalana kadar pişirin,
 4. Yıkayıp süzdüğünüz pirinçleri, tuzu, limon suyunu ve suyunu ekleyip karıştırın,
 5. Kapağını kapatıp kısık ateşte pirinçler ve havuçlar tamamen yumuşayana kadar pişirin,
 6. Sıcak, ılık veya soğuk servis edin.


Afiyet olsun…

Click here to see the recipe in English

Zeytinyağlı Havuç Tarifinin Yanına Ne Gider?

Hepsini Göster

6 yorum

 1. Kevser hanım kendi suyunda mı pişirelim? (notlarda o şekilde yazıyor ki bende öle kendi suyunda pişince cok seviyorum) ölçülerde 2 su bardağı su yazıyor da pirinç içim yine de su gerekli mi?

  • Havuçlar kendi suyunda pişiyor zaten Gizemcim ama pirinç ekleyeceksen sonrasında su da eklemen gerekli, havucun saldığı su pirinçler için yeterli gelmez çünkü. Tarifi aynen uygula kısacası??

 2. Süper bir lezzet oldu.Emeğinize sağlık Kevser hanım.

 3. Daha önce hiç yememiştim teşekkür ederim tarif için. Başarılarınızın daimini dilerim.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*