Çikolata Kaplı Meyveler Tarifi


Aslına bakılırsa fotoğraflarda görüldüğü üzere tam çocuklara uygun bir tarif bu. Ama öyle göründüğüne bakmayın. Biz büyükler için de oldukça keyifli bir yiyecek. Çilekli mi daha güzel muzlu mu derseniz inanın cevap vermek çok zor olur. Ben ikisini de çok seviyorum. Tahmin edileceği üzere yapım aşamasında başarısızlık riski çok düşük.

Çikolata eritme sırasında dikkatli olup çikolatayı yakmadığınız sürece sorun yok. Ben mari yazımda Çikolata eritmenin inceliklerini anlatmıştım. O yazıda dikkat etmeniz gereken  şeylere bakabilirsiniz.

Muzların ve çileklerin de çok yumuşamamış olmasına dikkat etmek gerekiyor. Bir de bugün yapayım da yarın ki partide ikram ederim gibi bir şey pek söz konusu olmuyor ne yazık ki. Yaptıktan 5-6 saat sonra meyvelerin suları ilk buldukları boşluklardan sızmaya başlıyor. Yaptıktan sonra kısa sürede tüketmekte fayda var kısacası.

Çikolatanın üzerini çeşitli şekerlemelerle süslemek mümkün çocuk etkinlikleri için. Ama görüntü her ne kadar güzel olsa de yoğun şekerli, boyalı bu süsler hem lezzetini bozacak hem de gereksiz here katkı maddesi yemenize neden olacaktır. Bu nedenle çok tavsiye etmiyorum.

Muz ve çilek dışında hangi Meyveler kullanılabilir sorusu gelebilir aklınıza. Kivi benim aklıma gelen ilk seçenek örneğin.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 2 kişilik

Malzemeler

 • 80 g Çikolata,
 • 1 adet muz,
 • 10 adet çilek,
 • Çekilmiş antep fıstığı ve hindistan cevizi.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Çilekleri yıkayıp kağıt havlu ile iyice kurulayın,
 2. Muzu soyup yuvarlak şekilde dilimleyin,
 3. Çikolatayı ben mari usulü eritin,
 4. Her bir meyve parçasını ayrı ayrı çikolataya bulayıp yağlı kağıt serilmiş bir tabağa alın,
 5. Üzerlerine hindistan cevizi ve antep fıstığı serpin,
 6. Buzdolabına kaldırıp çikolata donana kadar bekletin,
 7. 2 saat içinde servis yapın.


Afiyet olsun…

Click here to see the recipe in English

45 yorum

 1. Bir porsiyon kaç kcal cevap verirsen sevinirim

 2. Muzlara çubukları takıp dondurduktan sonra çikolataya batırıp sonra yine biraz dondurucuda bekletince de çok güzel oluyor.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*