Kurutulmuş Domatesli Omlet Tarifi


Bu karanlık günü aydınlatacak bir tarifle karşınızdayım bugün. Haftasonu kahvaltısı için mükemmel bir alternatif. Hatta kahvaltı ile geçiştirilen akşam yemeklerinde “ana yemek” görevi görebilecek bir tarif.

Kış mevsimi dolayısıyla yenilebilecek lezzette Domates bulmamız mümkün olmadığından Domates girmiyor bizim eve uzun süredir. Hiçbir zaman çiğ domatesin yerini tutamayacak olsa da benim için, vitamin açısından çiğ domatesten fazlası vardır eksiği yoktur kurutulmuşun. Başarabiliyorsanız çocuklarınıza da bol bol yedirin kış mevsiminde.

Bugün lafı uzatmadan huzurlarınızdan çekilmekti niyetim ama çocuklar deyince bir iki kelam edesim geldi. Çocuklar birtakım yiyeceklere karşı (sanıyorum ki) doğuştan gelen bir antipatiyle başlarlar hayata. Daha önce hiç yemedikleri birşeyden nefret etmelerini açıklayabilecek bir teori yok sanırım.

Bahsettiğim bu antipati de annelere antipatik gelir. Çocuk yememekte direndikçe, anne ağzına tıkıştırmaya çalışır. Ben bu konuda laf etmesi gereken son kişiyim belki ne çocuk gelişimiyle ilgili bir eğitimim ne de çocuğum var. Ama anneler benim yanımda çocuklarını yemeye zorladıkça benim içim daralıyor, boğuluyormuş gibi oluyorum.

Çocukları zorlamadan yemek yedirmenin başka bir yolu da olmalı. Her canlı hayatta kalabilmek için karnını doyurması gerektiği içgüdüsüyle doğar çünkü. Kaldı ki insanoğlu yeryüzündeki en akıllı yaratık. Aç kalmanın kendisini ölüme sürükleyeceğinin farkındadır o çocuk mutlaka. Bu kadar üstüne gitmeyin çocukların.Yapacaksanız da benim yanımda yapmayın şunu allahınızı severseniz:)

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 2-4 Kişilik

Malzemeler

 • 3 adet yumurta,
 • 1 adet soğan,
 • 10 adet Kurutulmuş Domates,
 • 2-3 yemek kaşığı sıvıyağ,
 • Tuz.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Kurutulmuş domatesleri 15 dakika sıcak suda bekletip küçük küçük doğrayın,
 2. Soğanı yemeklik doğrayıp sıvıyağda kavurun,
 3. Domatesleri ekleyip 2-3 dakika daha kavurun,
 4. Yumurtaları ayrı bir kaba kırıp tuz ekleyerek güzelce çırpın,
 5. Yumurtaları domateslerin üzerine dökün,
 6. Kısık ateşte istediğiniz yumuşaklıkta pişirin.


Afiyet olsun…

4 yorum

 1. Bu tarif gün içinde çok susatmaz mi acaba yaaa

 2. omlet pisirirken alti carcabuk pisiyor, ustu ise cig kaliyor. ustunu pisireyim derken alti yaniyor. bunun onune nasil gecebilirim? Bir de siz omleti pisirirken yumurtayi karistiriyormusunuz arada yoksa kendi halinde mi birakiyorsunuz? Bir acemi ogrencinin yumurtayla olan imtihani.. 🙂

  • Dilek’çim ocağın altını kısıp tavanın üzerine bir kapak kapatırsan altı-üstü eşit pişmiş omletlerin olur:) Bir de bu şekilde pişirdiğin takdirde karıştırmana gerek yok, şeklen de çok düzgün olurlar. Sevgiler canım…

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*