Kuskus Pilavı Tarifi


Kış hazırlıklarının önemli bir bölümünü oluşturan ev yapımı makarna, ister erişte ister Kuskus olsun kış aylarının en kurtarıcı kolay yemeklerinden biridir. Blogta pek çok erişte tarifim olsa da Kuskus yoktu ve birkaç kez istenmişti uzun süre önce. Verdiğim sözleri tutmam bazen zaman alsa da normalde bu kadar uzun sürmez. Kuskus bulmam bir miktar uzun sürdüğü için tarif de biraz geçe kaldı. Ancak kuskus bulma maceramın bunu unutturacağını sanıyorum.

Kuskus için notumu aldıktan sonra Türkiye’ye ilk gidişimde alınacaklar listeme de eklemiştim kuskusu. Bu arada benim kullandığım, olmazsa olmaz bir yemek malzemesi değildir kuskus. Bizde yapılmaz. Bizim kışlık makarnamız orak aşıdır. Kuskusa çok benzer aslında. Kuskusun biraz daha şekilsizi, top top bir makarna ve yufka hazırlanır. İkisi de fırında pişirilir. Yufkalar küçük parçalara kırılıp hamur topçuklarına eklenir. Yemek için aynen kuskus gibi pişirilir. Kuskusu da ancak misafirliğe davet edildiğim bir yerde denk gelirse yemişimdir bugüne kadar. Ama dediğim gibi orak aşına çok benzediği için ne farklı bir şey yiyormuşum gibi hissettirir ne de yemediğim zaman özlerim. Tabii bu tarifini paylaşmamın önünde engel değildi. Beni engelleyen şey kuskus bulamamam oldu. Türkiye’de programımız çok yoğun olduğu için ancak birkaç kez markete girme fırsatı buldum, girdiğim yerlerde de yoktu. Dolayısıyla bir sonraki Türkiye ziyaretimize ertelenmiş oldu kendiliğinden. Taa ki geçtiğimiz haftalarda evin yakınındaki Arap bakkalında gözüme ilişene kadar. Tam bir Simyacı hikayesi yaşamış oldum böylece. Uzaklarda aradığım şey tam da yanıbaşımdaymış meğer.

İlk denememi el alışkanlığı orak aşı ölçüsüyle yaptım. Tam tuttu. Benden istenen şey de bu kuskus-su oranıydı zaten. Sonraki seferlerde de aynı sonucu alınca sıra fotoğraflamaya geldi. Böylece kuskus Pilavı tarifim birkaç hafta içinde sizlerin karşısına çıkmaya hazırdı.

Tabii kuskus pilavında da durum diğer pilavlardan farksız. Genel itibariyle bir oran var ama su miktarı her zaman kullanılan malzemeye (bu durumda kuskusun büyüklüğüne ve sertliğine) göre değişecektir. Verdiğim ölçüyle pişirip suyunu çekmesine yakın tadına bakarak gerekirse sıcak su ekleyebilir, çoktan piştiyse harlı ateşte kapağı açık şekilde kaynatıp fazla suyunu buharlaştırabilirsiniz.

Ben bir miktar da et suyu ekliyorum içine, bence muazzam oluyor. Ama et suyu/tadı sevmiyorsanız, vegan besleniyorsanız ya da elinizde et suyu yoksa normal su da kullanabilirsiniz.

Afiyetle kalın…
Malzemeler

 • 1 su bardağı kuskus,
 • 1 yemek kaşığı tereyağı,
 • 1 su bardağı et suyu,
 • 2 su bardağı su,
 • Tuz.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Tereyağını eritip kuskusu ekleyin,
 2. Sürekli karıştırarak yer yer kahverengiye dönene kadar kavurun,
 3. Su, et suyu ve tuzunu ekleyip karıştırın,
 4. Kapağını kapatıp kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin,
 5. Altını kapatıp servisten önce 10-15 dk. dinlendirin.


Afiyet olsun…

Click here to see the recipe in English

Kuskus Pilavı Tarifinin Yanına Ne Gider?

Hepsini Göster

14 yorum

 1. Çok severim dün yaptim uzun zamandır da yemiyordum bir özlemişim ki of of 😋😋😋

 2. Et suyu yoksa suyu 1 bardak daha fazla mı koyayım 🤔

  • Yardım gereken durumlarda soruları keyifle yanıtlıyorum ve bundan şikayetim yok ama sizden de biraz özveri bekliyorum karşılığında. Tarifleri denemeden önce, özellikle de aklınıza bir şey takılıyorsa notlar kısmını okuyun lütfen🙏🏻

 3. Tabiki bu tarif de bir harika ❤️

 4. Pilav gibi sıcak suyla mı pişiriyoruz yoksa normal su mu?

 5. Ben kuskusu hep aynı makarna gibi Yapardım suda haşlayarak ve çok yapışırdı şimdi böyle deneyeceğim Tarif için teşekkürler

 6. Çok sevimli gözüküyor?

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*