Mermer Kek Tarifi

Bu keke pek çok kişi mozaik Kek der ama büyük bir hatadır aslında bu. İsmin verilmesinin sebebi alacalı bulacalı görüntüsüdür. Bu görüntü de mozaiklerde değil mermerlerde görülür. Mozaik nedir, nasıl görünür bilmiyorsanız Google görsellerde aratıp bakın. Bu şekilde mozaik pastaya neden mozaik pasta diyoruz da buna Mermer Kek diyoruz sorusunun yanıtı kafanızda netleşecektir. Dünyanın sonu değil elbette bu tür farklar ama bir şeyin doğrusunu bilip kullanmak varken yanlışını kullanmaya devam etme konusunda inatçı davranmak da anlamsız.

Son zamanlarda pek moda oldu bu yanlışı yapmaya devam etme çabası. Daha “cool” göründüğünü zannediyorlar sanırım. Ben de’leri da’ları yanlış kullanacağım işte, size ne? en sık karşıma çıkan örnek mesela. İnsanlar doğrusunu gösteriyor, öğrenme fırsatın var, öğren işte. Zevk meselesi olan şeyler ayrı. Bakla dereotu olmadan olmaz doğru bir uyarı değil mesela. Evet genel servis şekli öyledir ama dereotunu sevmeyen birine de baklayı dereotuyla ye diye ısrar etmeniz doğru olmaz. Öte yandan kurallarla belirlenmiş şeyler ya da Mermer Kek-mozaik kek olayında olduğu gibi yanlış olduğu bariz olan şeylerde yanlışımızı görüp düzeltmeye çalışmak yerinde olur.

Koyu Kıvamlı Bir Hamuru Var

Tarife gelecek olursak, standart keklerden daha kadifemsi bir dokusu var. Bunu da kremaya borçlu. Tarifte krema yağ ve süt yerine kullanılıyor. Bu yüzden ekstra yağ ve süt yok içinde. Tarifte de yazdığı gibi koyu kıvamlı bir hamuru var, unu fazla mı geldi acaba endişesine kapılmayın. 3/4’ün ne olduğundan emin değilseniz ölçüler kısmına mutlaka göz gezdirin.

Yumurta Miktarı

Ben genellikle büyük boy yumurta kullanırım. Eğer yumurtalarınız çok küçükse 4 tane kullanabilirsiniz. Yumurta miktarı az olduğunda küçük ya da büyük olmasının çok etkisi olmazken yumurta sayısı ikiyi geçtikten sonra aradaki fark da artar. Bu da tarifin kıvamının bozulmasına neden olabilir. Bunu diğer bütün tarifler için aklınızda tutabilirsiniz. Bu tarife özel bir püf noktası değil.

Vanilya Şart mı?

Ben uzun süredir şekerli vanilin yerine evde kendi yaptığım vanilyalı şekeri kullanıyorum. Ama her tarifte tek tek açıklamak zorunda kalmamak için tariflere şekerli vanilin yazıyorum. 1 paket için 2 tatlı kaşığı vanilyalı şeker kullanıyorum. Adı geçmişken vanilyalı şeker hakkında da birkaç kelam edelim. Ben şekerli vanilini sadece herhangi bir aroma kullanmadığım kek ya da kurabiyelerde kullanıyorum. Çünkü kendisi olmazsa olmaz, tarifin temel direği değil, sadece bir aroma verici. Tarifte aroma veren başka bir malzeme, örneğin tarçın, varsa da kullanmanın bir anlamı olmuyor, tadı bastırılıyor zaten. Bu tarifte de kekin sade kısmının hatırına kullandım. Kek sadece kakaolu olsa kullanmazdım örneğin. Kakaonun tadı ve kokusu keke aroma vermek için yeterli olacaktı çünkü. Eskiden tatlı hamur işleri için kabartma tozu ve şekerli vanilin benim için de ayrılmaz bir ikiliydi. Öyle görmüş, öyle öğrenmiştim çünkü. Zamanla sorgulamaya başlayıp kendi doğrularımı buldukça bu alışkanlığı bıraktım. Belki sizin için de zamanı gelmiştir.

Afiyetle kalın…

Videolu Mermer Kek Tarifi
Porsiyon : 8-10 Kişilik

Malzemeler

 • 3 yumurta,
 • 3/4 su bardağı toz şeker,
 • 1 paket (200 ml) krema,
 • 1 paket kabartma tozu,
 • 1 paket şekerli vanilin,
 • 2 su bardağı un,
 • 2 yemek kaşığı kakao.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Yumurtaları ve şekeri krema kıvamına gelene kadar çırpın,
 2. Kremayı ekleyip çırpın,
 3. Unu azar azar ekleyerek çırpın
 4. Unun yarısını ekledikten sonra unla birlikte kabartma tozu ve şekerli vanilini de ekleyip çırpın,
 5. Kalan unu da yine azar azar, hamurun kıvamını kontrol ederek, gerektiği kadar ekleyip pürüzsüz bir kıvam alana kadar çırpın,
 6. Tadına bakıp şekerini az bulduysanız şeker ekleyip çırpın,
 7. Hamurun bir yarısına kakaoyu ekleyip çırpın,
 8. Karışımları yağladığınız 21 cm’lik bir kek kalıbına bir sade bir kakaolu olacak şekilde 4 kat halinde dökün,
 9. Bir tahta kaşığın sapıyla hamurlar birbirine karışacak şekilde karıştırın,
 10. 170 derecede önceden ısıtılmış fırında kürdan testi temiz çıkana kadar pişirin.

Afiyet olsun…

Click here to see the recipe i English

176 yorum

 1. bilhassa mi mikser kullanmıyorsunuz bu tarifte acaba ?

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*