Mezeli Yemek Menüsü

Mezeli Yemek Menüsü

Geçtiğimiz günlerde yabancı arkadaşlarımızı yemeğe davet ettim. Dünkü videoda hazırlanma maceralarımı anlatmıştım zaten. Bu yazıyla da masayı davet menüleri kategorisine sabitlemek istedim. Misafir ağırlayacak birinin ilk bakacağı yer videolar değil burası çünkü. Tariflerden sadece muhammara yok henüz. Onu da yakın zamanda paylaşacağım, içiniz rahat olsun.

Bu menüyü arkadaşlarıma Meze kültürünü anlatabilmek için hazırladım. Menüm şöyleydi;

 • İçli Köfte
 • Sigara Böreği
 • Zeytinyağlı taze fasulye
 • Humus
 • Muhammara
 • Yoğurtlu patlıcan salatası
 • Çoban salata

Mezeli Yemek Menüsü

İçli Köfteyi ana Yemek olarak seçtim. Hem görsel hem de yapı olarak doyurucu bir Yemek. Yanındaki diğer salata/mezelerle de desteklendiğinde her kitle için akıllarda yer eder içli köfte. Bu davette de öyle oldu. Bayıldılar içli köfteye.

Mezeli Yemek Menüsü

Sigara böreği son anda menüye dahil ettiğim bir yiyecek oldu. Dondurucudaki yufkalar gözüme ilişince şunları da yapayım da bitsin diyerek yaptım. Masada ilk biten de sigara böreği oldu. Miktarının az olmasının da etkisi var ama daha olsa da yenirdi yani, epey sevildi.

Mezeli Yemek Menüsü

Zeytinyağlı taze fasulyeyi de zeytinyağlılar kategorimizi anlatmak için hazırladım. Taze bezelyeli enginar yapacaktım aslında önce. Enginarı seviyorlar zaten, bir de bizim usul denesinler istemiştim ama enginarın mevsimi geçtiği için artık kolay bulunmuyor, bulunanlar da yumuşamaya başlamış oluyor. Kötü malzemeden yapacağıma hiç yapmam daha iyi deyip taze fasulyeye kırdım direksiyonu.

Mezeli Yemek Menüsü

Humus artık bir pizza bir hamburger gibi dünyada en çok tanınan yemeklerden biri haline geldi. İspanyollar’ın da sevdiği yemeklerden biri. Hatta Madrid’de sadece humus yapan bir hummuseria (humusçu) bile var. Menüde tanıdıkları bir lezzet de olsun istediğim için seçtim humusu. Bir sebebi de burada herhangi bir restoranda yenilebilecek humusun benim humus tarifimin yanına yaklaşamayacağından emin olmamdı. Benim için biraz farkımı ortaya koyma seçimiydi kısacası. Tam da öyle oldu, tabağın dibini sıyırdık en son.

Mezeli Yemek Menüsü

Muhammara tarifi henüz yok blogta ama pek yakında paylaşacağım ve burayı da güncelleyeceğim. Bu arada muhammara dünyanın ikinci humusu olma yolunda ilerliyor bence. Hatta humusu bu kadar kötü yapmaya devam ederlerse humusun tahtını sallayacak bence. Bu kadar sevilmesine dayanarak seçtim muhammarayı. O da yine tabağı sıyrılanlardan biri oldu.

Ve beklenen tarif geldi:) Muhammara Tarifi

Mezeli Yemek Menüsü

Yoğurtlu patlıcan salatası benim içli köftenin yanında yemeyi en sevdiğim salata. Yalan yok, kendim için yaptım. Benden başka yiyen de olmadı:) Daha önce de yine İspanyol misafirlerime yapmıştım. Yenmişti ama çok da övgü almamıştı. Bu yemekte de aynı şekilde oldu. Herkes tadına baktı ama kimse de çok güzel olmuş demedi. Artık vazgeçtim, yabancılara patlıcan salatası yapmayacağım.

Mezeli Yemek Menüsü

Çoban salata da masada bir de çiğ bir şeyler olsun diye seçtiğim bir salata. Bir sebebi de gazpachoya benziyor olması. Acaba onlar da benzetecek mi tadını diye merak ettim, evet benzettiler. Tazeliğiyle içli köftenin yanına çok yakıştı.

Tatlı olarak da künefeyi seçtim. İçli köfteyi, humusu, muhammarayı vs. çok çok beğenmişlerdi ama künefeyi yedikten sonra nevri döndü herkesin resmen, bayıldılar.

Genel olarak başarılı bir menü seçimi ve keyifli bir Yemek daveti oldu. Uygun misafir kitlesine yapıldığında herkesi memnun edecek bir menü olduğunu düşünüyorum. Hazırlık aşamasını merak ediyorsanız da dün paylaştığım Yabancı Misafirlerime Ne Pişirdim? videosunu izleyebilirsiniz.

11 yorum

 1. Menü harika olmuş. Ellerinize sağlık. Bu arada patlıcanı bir tek bizim millet yiyor sanırım dünyada. O kadar gezdim kaldım çeşitli ülkelerde gene de sevdiremedim yabancı misafirlerime….

 2. Çok güzel bir menü olmuş. Patlıcan salatası tecrübeniz çok hoş aklımda tutuyorum :)) Benim de İspanyol arkadaşım bayılmıştı İçli köfteye.

 3. Ellerinize sağlık hepsi harika görünüyor. Benim merak ettiğim böyle bir davet sofrasında künefeyi nasıl yaptığınız çünkü ben o işe girişince misafirlerle görüşemeyiz sanırım 🙂 önceden pişirip şerbetini sonra mı haşladınız?

 4. Masadaki kocaman kadehler dikkatimi çekti. Herhangi bir içeçek hazırlamadın sanırım çünkü olsaydı yazardın. Bence bu menüyle gazlı içeçek güzel giderdi kola ya da gazoz ama davetliler yabancı olunca alkol de ikram edilebilir.

  • Bizim ayran ya da komposto benzeri içeceklerimiz pek yabancılara göre olmadığı için o işe girmedim hiç. Patlıcan salatası yemeyen adama ayran biraz fazla gelebilir😅

 5. ellerine sağlık, humus ve muhammarayi denemedim hiç. patlıcan salatasının evde közlenmiş her türlüsüne yatıya giderim, geçen yazında da hayret etmiştim nesini sevmiyorlar diye.

 6. Merhaba Kevser hanım, yazınızı okuduktan sonra hemen humusu denedim, harika oldu. Ama asıl dört gözle muhammarayı bekliyorum. Fazla bekletmeden paylaşırsanız pek mesut olacağım. Elinize, fikrinize ve yüreğinize sağlık. Bodrum’dan sevgiler..

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*