Tavuk Kalamar Tarifi

Tavuk Kalamar TarifiTavuk Kalamar TarifiTavuk Kalamar

En sevilen, en çok rağbet gören tariflerimden biri Tavuk Kalamar tarifi. Tavuk göğüsten yapılabilecek en güzel tariflerden biri aynı zamanda. Dışarıda cafelerde, restoranlarda parmak Tavuk olarak satılır genelde. Ana yemekten ziyade böyle atıştırmalık bir tarif havası var daha çok. Hani yakın arkadaşlarla toplanıp patates kızartmasıyla birlikte yemelik gibi. Biz çok maçla futbolla ilgilenen bir aile değiliz. Ama fanatikler önemli maçlarda maaile toplanıp maç keyfi yapmaya bayılır. İşte o akşamlar için çok uygun özellikle. Bol salata ve hafif atıştırmalık yemekler yeterli olur bu tür davetler için.

Misafir davet ettiğiniz zaman nasıl bir menü hazırlasam stresi yaşıyorsanız eğer bundan sonrasını daha dikkatli okuyun. Menüye karar vermeden önce kendinize şu soruları sorun;

– Misafirlerle samimiyet dereceniz nedir?

– Neden geliyorlar?

– Daha önce siz onlara gittiniz mi?

Samimiyet derecesi önemli çünkü örneğin yukarıda bahsettiğim menüyü yakın arkadaşlarınıza her koşulda yapabilirsiniz ama eşinizin patronu için uygun olmaz örneğin. Samimiyet arttıkça yemekleri pratikleştirip samimiyet azaldıkça yemekleri ağırlaştırın.

Neden geldikleri de çok önemli. Yine aynı örnek üzerinden gidersek, maç izlemek için geliyorlarsa zaten gözleri yemek falan görmeyecektir muhtemelen. Çok uğraşmanıza gerek yok. Dışarıdan pizza söyleyelim deseniz bile kimsenin umrunda olmayacaktır. Ama yeni taşındınız mesela ve ev görmeye geliyorlar o zaman iş değişir. Adı üzerinde “görmeye” geliyorlar. Tüm algıları açık olacağı için her şeye dikkat edeceklerdir. Bu tür bir davet için daha özenli davranabilirsiniz.

Daha önce gittiyseniz eğer gelecek olan misafirlerinize az çok ne yerler, ne içerler, tarzları nedir biliyorsunuzdur. Aklınıza hiçbir şey gelmese bile en kötü onların sizin için hazırladığı menüyü taklit edebilirsiniz.

Afiyetle kalın…

Videolu Tavuk Kalamar Tarifi
Porsiyon : 4 kişilik

Malzemeler

 • 2 adet bütün tavuk göğsü,
 • 1 yumurta,
 • 1 çay kaşığı domates salçası,
 • 1 çay kaşığı yoğurt,
 • 1 çay kaşığı tuz,
 • 1 çay kaşığı pul biber,
 • 1 çay kaşığı kekik,
 • Kızartmak için sıvı yağ,
 • Galeta unu.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Derin bir kasede yumurta, salça, yoğurt, tuz, kekik ve pul biberi çırpın,
 2. Tavukları parmak büyüklüğünde doğrayıp sosun içine alın ve harmanlayın,
 3. Üzerini örtüp buzdolabına kaldırın ve 1-2 saat dinlendirin,
 4. Geniş bir tavada tavanın dibini kaplayacak kadar sıvı yağ kızdırın,
 5. Tavukları galeta ununa bulayıp kızgın yağın içine atın ve arkalı önlü kızartın.

Afiyet olsun…


124 yorum

 1. kalamarı sevmem ama tavuktan güzel olmuştur deneyebilirim
  ellerinize sağlık.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*