Peynirli Ispanak Tarifi


Ekşimikli ıspanak adından da anlaşılacağı üzere bir Trakya yemeği. Babaannem çok sık yapardı biz küçükken. Hatta neredeyse her hafta yapardı sanırım. Çarşamba günleri Kırklareli’nin büyük pazarı kurulur. Çarşamba akşamı evde ya balık ya da ekşimikli ıspanak olurdu (o hafta hangisi alındıysa artık ona göre). Akşam okuldan gelince hemen yerdik yemeğimizi. Tam o saatlerde de televizyonda Temel Reis olurdu. Temel Reis’in ıspanak yiyerek pazularını şişirdiğini gördükçe daha hevesle yerdim ıspanağımı. Hayatım boyunca da çok sevdim ıspanağı.

Çocukların televizyonda yemeklerle ilgili gördükleri olumlu veya olumsuz şeyler yeme alışkanlıklarını da etkiliyor anlayacağınız. O yüzden ne izlediklerini çok iyi takip etmeye çalışın. Sizin hiç üzerinde durmadığınız hızlıca geçen bir sahneyi aklına kazıyabilir bir çocuk örneğin. Onların algıları gördüğü her şeyi öğrenmeye odaklı olduğu için ne görürse yazar aklının bir kenarına. Mesela sevdiği bir çizgi filmde sebze sevmeyen bir karakter varsa, çizgi filmde kötülenen bir yan karakter olsa dahi, onu örnek alarak sebze yemeyi bırakabilir. O yüzden çocuklara olumsuz örnekleri gösterip gözlerini korkutmaya çalışmak yerine olumlu örnekleri gösterip özendirmeye çalışmak daha çok işe yarar.

Tarifle ilgili ufak bir hatırlatma; kullandığınız Peynir tuzluysa tuz kullanmanız gerekmeyebilir. Tadına bakmadan tuz ilavesi yapmayın.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 4 kişilik

Malzemeler

 • 500 g ıspanak,
 • 1 baş soğan,
 • 2 su bardağı kadar ekşimik/lor/ufalanmış az yağlı beyaz Peynir,
 • 3-4 yemek kaşığı sıvı yağ,
 • Tuz.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Soğanı yemeklik doğrayıp sıvı yağda kavurun,
 2. İnce ince kıydığınız ıspanakları ekleyip arada karıştırarak suyunu salıp çekene kadar kavurun,
 3. Peynirini ve kullanacaksanız tuzunu ekleyip Peynir hafif eriyene kadar pişirin,
 4. Servis sırasında üzerine pul biber serpebilirsiniz.


Afiyet olsun…

4 yorum

 1. Çok pratik ve güzel bir tarif, denenmesini öneririm. Yemeklerin yanına meze olarak da yapılabilir gibi geldi . Teşekkürler Kevser hanım tarif için 🙂

 2. Kızımın süt proteini alerjisinden dolayı tam 5 ay peynir yoğurt tüketemedim emzirirken. Şu an çorbaya bile peynir kpyduğum oluyor 🙈 tam benlik tarif yani, yaptım ve şu an yiyorum 😋

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*