Bugün Ne Pişirsem? Derdine Çare 3 Yöntem

"Bugün Ne Pişirsem?" Derdine Çare 3 Pratik Yöntem

Zaman zaman akşama ne pişirsem, bugün ne yapsam, akşama ne yesek formlarına bürünen bugün ne pişirsem? sorusu tarihin en eski ve hala mutlak cevabı bulunamamış sorularından biridir. Her ne kadar kadar erişebildiğimiz yiyecek çeşidi ve dışarıdan yemek söyleme gibi imkanlar artmış olsa da her gün üç öğün yemek yiyen her insan bir noktada tıkanabiliyor.

Hazır Menülerden İlham Alın

Bu tıkanıklığı çözmenin ilk yöntemi “Bugün Ne Pişirsem?” kategorisinde her güne özel olarak hazırladığım günlük yemek menüleri. Bu menüler pek çok insanın yükünü büyük ölçüde omuzlarından alıyor.

Ancak zaman zaman malzeme eksikliği, bazı yemeklerin zaman alması, yapılan yemekleri yiyen diğerlerinin tercih ya da alerjileri nedeniyle alternatiflere yönelmek gerekebiliyor.

Kategorilerden Faydalanın

Böyle durumlarla başa çıkmak için geliştirdiğim ikinci bir yöntem daha var.

Bu yöntemde kafamda belirlediğim belli kategoriler ve bu kategoriler için tek tek sorduğum sorular var.

Kategorilerim;

 1. Et yemekleri,
 2. Tavuk yemekleri,
 3. Balık yemekleri,
 4. Sebze yemekleri,
 5. Baklagil yemekleri,
 6. Kahvaltılık tarifler.

Sorduğum sorularsa;

 1. Gerekli malzemeler elimde var mı?
 2. En son ne zaman pişirdim?
 3. Canım istiyor mu?

Kategoriler beslenme düzeninize ve yemek tercihlernize, soruların sırası ise sizin önem derecenize göre değişebilir elbette. Formülün uygulaması ise şöyle;

 • Elimde et var mı? Hayır, çıkıp almam lazım. Vaktim var mı? Hayır. O zaman geç.
 • Elimde tavuk var mı? Evet dondurucuda var, çözdürerek kullanabilirim. En son ne zaman tavuk yedik? İki gün önce fırında tavuk yapmıştım. O zaman geç.
 • Elimde balık var mı? Hayır. O zaman geç.
 • Elimde sebze var mı? Evet dolapta birkaç çeşit sebze var. En son ne zaman pişirdim? Dört gün önce. Peki canım istiyor mu? Hayır. O zaman geç.
 • Elimde baklagil var mı? Evet. En son ne zaman pişirdim? İki hafta önce. Canım istiyor mu? Evet. O zaman baklagil kategorisinden seçim yapmalıyım. Nohut, kuru fasulye, barbunya, yeşil mercimek seçeneklerim var. Buna da en uzun süredir yapmadığım ya da en çok canımın istediği kriterlerine göre karar verebilirim.

Yanına ya da önüne bir şey eklemek istersem de genellikle “Yanına Ne Gider” özelliğini kullanıyorum. Daha önce düşünmüşüm zaten, tekrar düşünmeme gerek yok. Bilmeyenler için bu özellikten de bahsedeyim. kevserinmutfagi.com’da tarifin en altında “Yanına Ne Gider” yazan butona tıklayarak Tarif Küpünde ise tarif sayfasında en sonda yer alan benzerler sekmesinden o tarifle oluşturulmuş menülere ulaşabilirsiniz. Bu şekilde bir yemek pişirmeye karar verdiğinizde bir de yanına ne yapsam diye düşünmenize gerek kalmıyor. Benim işimi çok kolaylaştırıyor, kullanmıyorsanız mutlaka hayatınıza dahil edin derim.

Favori Listenizi Oluşturun

Bu formüle vakit olmayan durumlar içinse daha basit bir formülüm var. Bu üçüncü formül yoğun geçen, yemek yapmaya doğru dürüst vakit bile kalmayan günlere özel. Bu tür günler için eskiden aklımda tuttuğum, şimdilerdeyse Tarif Küpü’nden favorilerime eklediğim sık kullanılanlar listem var. En fazla yarım saat içinde yapabileceğim, her halükarda sevilerek yenecek tariflerden oluşuyor bu liste. Benim listem şu şekilde mesela;

En Kolay Mercimek Çorbası Tarifi

Bugün Ne Pişirsem - Mercimek Çorbası

Dört başı mamur sofra yerine iki kase çorba içmeyi tercih edecek kadar çorba sever bir çift olarak mercimek çorbası ve belki basit bir salatadan oluşan bir öğün bizim için gayet ideal.

Kısır

Bugün Ne Pişirsem - Kısır

Yanında turşu ve ayranla mükemmel bir akşam yemeği.

Tavada Kuzu Pirzola

Tavada Kuzu Pirzola Tarifi

Acil durumlarda marinasyonda bekletme aşaması atlanarak kulağa hiç de acil durum yemeği gibi gelmeyen bir acil durum yemeği haline getiriliyor haberiniz olsun.

Fırında Parmesanlı Tavuk Lokmaları

Fırında Parmesanlı Tavuk Lokmaları Tarifi

Bunu genellikle Yasin’e yaptırıyorum hatta. Mutfak işinden hiç anlamam diyenlerin bile ortalığı batırmadan, kıvamını kaçırmadan yapabileceği kolaylıkta bir tarif.

Bezelyeli Makarna

Bezelyeli Makarna Tarifi

Yanında yoğurtla muazzam bir akşam yemeği haline geliyor.

Siz de kendi damak zevkinize ve kolaylık ölçütünüze göre kendi listenizi oluşturun mutlaka. Bunların yanı sıra mutfakta geçirdiğiniz zamanı azaltmak için hala okumadıysanız Çalışan Kadınlar İçin Mutfakla İlgili Pratik İpuçları yazısına da göz atabilirsiniz. Çalışan kadını sadece bir iş yerine giderek çalışan kadın olarak düşünüp tam zamanlı ev çalışanı veya anneyseniz kendinizi bu yazıdan mahrum etmeyin, bu dünyada çalışmayan kadın yok.

Afiyetle kalın…

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*