Lahanalı Noodle Tarifi


Çinlilerin meşhur yemeği Noodle. Dana etli, tavuklu ve sebzeli yapıyorlar. Sebzeli olanda havuç, Lahana ve kabak ağırlıkta oluyor. Aslına bakarsanız son yıllarda Amerikalıların yoğun rağbetinden dolayı neredeyse Çin yemeği olmaktan çıkıp Amerikan mutfağına dahil olmaya yaklaştı. Sıcak su eklenip 1-2 dakika içinde hazır hale gelebilen fabrikasyon türevlerinin çıkmasıyla fast food dediğimiz hızlıca hazırlanıp yenebilir hale getirilmesiyle ilgi daha da arttı sanıyorum. Eskiden bizim marketlerde sadece ithal ürünler reyonunda birkaç çeşidi olurken son zamanlarda yerli markaların da pazara dahil olmasıyla bizde de bulunabilirliği arttı.

Hatta en son gittiğim bir kafede al götür usulü satıldığını gördüm. Kafenin girişinde büyük bir tezgahta hazırlanmış halde duruyor. Boy boy paketlerde hemen alıp gidebiliyorsun, hatta yolda yürürken yemen de mümkün. Tamam çok güzel bir fikir de aynı şeyi neden Türk yemekleri için yapmıyorsunuz demek geliyor insanın içinden. Bizim eriştemiz de aynı usulde satılabilir pekala.

Ama noodlea gösterilen ilgi erişteye gösterilmeyecektir ne yazık ki onun da farkındayım. Noodle erişteden daha lezzetli olduğundan değil elbette. Yabancı yemekleri yediğimiz zaman (yabancı marka kıyafet giyerken olduğu gibi) daha klas göründüğümüzü düşünmek gibi hezeyanlarımız var çünkü ne yazık ki.

Sürekli yerli markalar kullanıp Türk yemekleri yiyelim demiyorum elbette. Ben de çok severim dünya mutfaklarını denemeyi. Ama bunu bir gösteriş aracı olarak kullanmayı yanlış buluyorum.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 4 kişilik

Malzemeler

 • 1 paket (350 g) Noodle (Çin eriştesi),
 • 2 çorba kasesi ince kıyılmış Lahana,
 • 2 adet havuç,
 • 1 baş soğan,
 • 2-3 yemek kaşığı sıvı yağ,
 • 5 yemek kaşığı soya sosu.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Soğanı ve havuçları ince uzun doğrayın,
 2. Sıvı yağı geniş bir tavada (wok varsa daha makbuldür) kızdırın,
 3. Tüm sebzelerin ekleyip orta hararetli ateşte sürekli karıştırarak kavurun,
 4. Bir yandan da  noodleı üzerinde yazıldığı şekilde haşlayıp süzün,
 5. Soya sosunu sebzelere ekleyip karıştırın,
 6. Noodleı da sebzelere ekleyip harmanlayın.

Afiyet olsun…

6 yorum

 1. Normal spaghetti ile yapabilirmiyim?

 2. Merhaba Kevser hanım
  Bu tarif için çok teşekkür ederim, benim iki tane kızım var ve ikisi o bölgelerin yemeklerine çok meraklılar, pişirip yiyince çok mutlu olduk hemde ayrı bir hava kattı soframıza…

 3. Kevserim malum soya soyu tuzlu, 5 yemek kaşığıda hatırı sayılır bir miktar, az koyup aromadanda ödün vermek istemiyorum. Çol tuzlu olmuyormu?

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*