Yoğurtlu Karnabahar Salatası Tarifi


Sarımsaklı yoğurtlu salataları sevenlerin, karnabahar sevmiyor olsalar bile bayılacağı bir tarifim var bugün. Sarımsaklı yoğurtla yapılan salatalar neyle yapılırsa yapılsın genelde başarılı olurlar ama onları mahvetmenin de yolları var elbette. Yoğurtlu salataların en büyük iki katili ekşi Yoğurt ve sulu yoğurttur. Ekşilikle kastettiğim insanın ağzını şapırdatmasına neden olan hafif ekşilik değil, içine koyacağınız her şeyin tadını bastıracak bir ekşilik. Sululuk ise her türlü sululuk.

Evde sürekli süzme Yoğurt bulundurup her tarifte süzme Yoğurt kullanmak zorunda değilsiniz elbette. Yoğurttan bir yemek kaşığı aldığınızda tepeleme şekilde durabilecek, kaşıktan akmayacak koyulukta bir yoğurt yeterli olacaktır. Eğer bu kıvamda bir yoğurdunuz yoksa da mühim değil, çaresi var çünkü. Sulu kıvamlı yoğurdunuza rağmen koyu kıvamlı bir yoğurtlu salata yapmak için evde süzme yoğurt nasıl yapılır? videosuna göz atabilirsiniz.

Yoğurtlu salataları sulu yapan tek şey yoğurdun kendi kıvamı değildir elbette. Karıştırdığınız malzeme suluysa yoğurda gerek kalmadan sulu olacaktır salatanız. Bu nedenle yoğurtlu brokoli salatası veya bu yoğurtlu Karnabahar salatasında olduğu gibi haşlanarak kullanılan malzemeleri çok iyi süzerek kullanmak gerekli. Ve tabii tamamen soğuduktan sonra. Zira sıcak malzemeyle karıştıracağınız yoğurt kesilip ekşiyeceği ve su salacağı için salatanın güzel olması için verdiğiniz tüm emek boşa gidecektir.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 4 Kişilik

Malzemeler

  • Yarım baş (250-300 g) Karnabahar,
  • 1,5 su bardağı koyu kıvamlı yoğurt,
  • 1 diş sarımsak,
  • Tuz,
  • Üzeri için zeytinyağ, ceviz, pul biber ve kıyılmış maydanoz.

Benzer TariflerHazırlanışı

  1. Karnabaharı çiçeklerine ayırıp bir sos tenceresine alın ve yarısına kadar su ekleyin,
  2. Kapağını kapatıp yumuşayana kadar pişirin,
  3. Suyunu süzüp soğumasını bekleyin,
  4. Bir kaseye alıp yoğurt, ezilmiş sarımsak ve damak zevkinize göre tuz ekleyin ve karıştırın,
  5. Salatayı servis tabağına alıp zeytinyağ, ceviz, pul biber ve kıyılmış maydanozla süsleyin.


Afiyet olsun…

Click here to see the recipe in English

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*