Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği Tarifi


Sebzeyle arası iyi olmayanların bile etle eşdeğer tuttuğu bir sebzedir Patlıcan. Bunun en önemli sebebi Türk mutfağında genellikle etli pişirilmesi ve et severlerin damağının etle birlikte yenerek kolayca alışması sanıyorum. Kabul etmek gerek ki hakkı verilerek pişirildiğinde çok lezzetli bir sebzedir Patlıcan. Ancak diğer yandan kabak ve ıspanak için de aynı şey söylenebilecekken bu iki sebzenin seveni Patlıcan kadar fazla değildir. Kim bilir belki de kabak ve ıspanak da patlıcan kadar çeşitlendirilse etli tariflerle çok daha fazla tüketilebilir.

Sebze yemekleriyle ilgili yaptığım bir gözlem var yıllar içerisinde. Erkekler sebze yemeklerini çok sevmiyor evet bu bir gerçek. Ancak kadınlar da sebze yemeklerine gereken özeni göstermiyor bana göre. Burada bir ikilem çıkıyor ortaya. Kadınlar eşleri ya da çocukları sebzeyi zaten sevmediği için mi özensiz yapıyor sebze yemeklerini yoksa erkekler eşleri ya da anneleri sebze yemeklerini özensiz yaptığı için mi sevmiyor sebze yemeklerini? İkisinin de payının olması ve yıllar içerisinde birbirini perçinlemesi yüksek ihtimal elbette.

Sebze Yemeği Pişirmenin Püf Noktaları

Kadınları kızdırmadan sebze yemeklerini özensiz yapmaları konusunu biraz açmak istiyorum. Öncelikle sebze yemekleri konusundaki en büyük yanlış sebzelerin çok büyük doğranması. Ağıza tek lokmada sığmayan bir dilim kabak düşünün. Et bıçakla parça parça kesilerek yenebilir ama karnıyarık gibi özel bir pişirme yöntemi yoksa standart salçalı bir sebze Yemeği bıçak ve çatalla değil kaşıkla yenir ve yenmesini kolaylaştırmanın en iyi yolu sebzeleri bir kaşığa 2-3 parça sığacak şekilde doğramaktır.

Yapılan 2. büyük yanlış sebzelerin iyi kavrulmuyor oluşu. Türk mutfağında en sık kullanılan pişirme yöntemleri kavurma ve haşlamadır. Hangisinin nerede kullanılacağını bilmemek mutfakta facialara yol açabilir. Haşlanan yiyeceklerin daha iyi piştiği yönünde bir kanaat vardır birçok insanda. Tavuğu kavurmadan önce haşlama eğiliminde olan çok fazla kişi var örneğin, ki bu daha ayrıntılı incelenmesi gereken başlı başına bir yazı konusu. İlerleyen zamanlarda buna da mutlaka değineceğim elbette. Sebzelerin kavrulmasına dönecek olursak… Bir sebzeyi, istisna durumlar dışında, en lezzetli şekilde pişirme yöntemi kavurmaktır. Kavurmaktan kastım yağın içine atıp şöyle bir iki kez sotelemek değil, kısık ateşte ağır ağır, sık sık karıştırarak önce suyunu salmasını, ardından saldığı suyun tamamen buharlaşmasını ve bu işlemin sonunda iyice yumuşamasını sağlayana kadar pişirmek. Bu işlemi yapmadan yemeğin suyunu eklemek sebzeyi haşlamak olur. Bu da yemeğin lezzetsiz olmasına neden olur.

Sebze yemekleri konusunda yapılan 3. yanlış ise yemeklere çok fazla su koymaktır. Sebze yemekleri ne kadar az su ile pişerse sebzenin öz tadı o kadar yoğun şekilde hissedilir yemekte ve yemek bir o kadar lezzetli olur.

Lezzetli bir sebze yemeğinin 3 sırrını şöyle sıralayabiliriz öyleyse; sebzelerin küçük doğranması, sebzelerin iyi kavrulması, yemeğin olabildiğince az su ile pişirilmesi.

Tarifini vereceğim bu yemekte en başta farklı bir pişirme tekniği olan kızartma yöntemi kullanılıyor olsa da kızartma sonrası soğan, biber,  sarımsak ve domatesin kavrulma aşaması ve yemekte sadece domatesin suyundan faydalanılarak ekstra su ilavesi yapılmaması noktasında yazımı destekler bir tarif olduğunu görebilirsiniz.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 4 Kişilik

Malzemeler

 • 1 kg patlıcan (5-6 adet),
 • 1 adet soğan,
 • 2 adet yeşil biber,
 • 2 adet orta boy domates,
 • 1 silme yemek kaşığı domates salçası,
 • 2 diş sarımsak,
 • 1 tatlı kaşığı toz biber,
 • 3-4 yemek kaşığı sıvı yağ,
 • Patlıcanları kızartmak için sıvı yağ,
 • Tuz,
 • Kıyılmış maydanoz.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Patlıcanları alaca soyup iri iri doğrayın,
 2. Geniş bir tavada bolca sıvı yağ kızdırıp patlıcanları kızartın,
 3. Bu sırada soğanı yemeklik doğrayıp sıvı yağ ile kavurun,
 4. Yemeklik doğradığınız biberleri ve sarımsakları da ekleyip yumuşayana kadar kavurmaya devam edin,
 5. Salçayı ekleyip kokusu çıkana kadar kavurun,
 6. Toz biberi ekleyip karıştırın,
 7. Küp küp doğradığınız domatesleri ekleyip suyunu salana kadar pişirin (domatesler susuzsa bir miktar su ekleyebilirsiniz),
 8. Tuzunu ekleyip karıştırın,
 9. En son patlıcanları da ekleyip harmanlayın,
 10. Servis sırasında üzerine kıyılmış maydanoz serpebilirsiniz.


Afiyet olsun…

Click here to see the recipe in English

64 yorum

 1. Bugün yaptım çok lezzetli oldu. Çok teşekkür ediyorum 🤗🤗

 2. 💕💕

 3. 💕

 4. Kevser hanım merhaba. Birkaç farklı patlıcan yemeği tarifinizi inceledim fakat yaygın kanı aksine tuzlu suda bekletme aşamasını bu tariflerde göremedim. Daha önce açıkladınız mı bilemiyorum ama sormadan edemeyeceğim; özel bir sebebi var mı, tarife göre farklı bir uygulamanız söz konusu mu, patlıcanın acı olup olmadığını çiğ haldeyken anlamak mümkün mü? Teşekkürler…

 5. Bir kaç gün önce yaptım misssss oldu 💐👍

 6. kevser senin sayende sebzeleri özellikle soğanı daha çok kavurmayı ve yemeklerime lezzet katmayı öğrendim
  iyi ki varsın

 7. Merhaba Kevser Hanım
  Patlıcanı tuzlu suya hangi durumlarda koyuyoruz? Mevsim vs
  Teşekkürler 🙂

 8. Kızartmadan yapabileceğim patlıcan yemeği tarifiniz var mı acaba

 9. Bugün akşama deneyecegim Harika görünüyor 🙂

 10. Patlıcanı zeytinyağında mı kızartıyoruz? Malzemelerdeki sıvı yağ tanımı zeytinyağı anlamında mı?

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*