Bulgurlu Pancar Yaprağı Yemeği


Bugün azıcık malzemeli bol lezzetli bir sebze Yemeği tarifim var. Pancar yaprağını İspanya’ya geldikten sonra daha sık tüketmeye başladım. Çünkü yeşil sebze olarak bulabildiğim en taze sebze Pancar Yaprağı. Ispanak çoğunlukla poşette yıkanmış şekilde satılıyor ve bu rahatlık bana batıyor sanırım. Musluk başında saatlerce yıkamadığım ıspanağı pişirmekten keyif alamıyorum:) Ispanağı tek başına yemek olarak değil de daha çok börek gibi bir şeylerin içine eklediğim tariflerde kullanır oldum burada.

Onun yerine kocaman Pancar Yaprağı demetini alıp foşur foşur yıkayıp pişiriyorum. Bir de pancar sapının ıspanak gibi kendine özgü bir aroması var. Pazı öyle değildir mesela, yeşil yaprak tadı vardır pazıda. Öyle damakta iz bırakmaz ıspanak gibi. Ama pancar Yaprağı bırakıyor. Pancara yakın ama daha değişik, benim hoşuma giden bir tadı var. Sırf o tadı daha iyi alabilmek için salça kullanıyorum pancar yaprağı yemeklerinde.

Bu yöntemi kullanarak pirinçli, karabuğdaylı versiyonlarını da yapıyorum. Hepsi ayrı ayrı güzel oluyor. Hangisini seviyorsanız, bulgurla aynı miktarda kullanarak, onunla yapabilirsiniz bu Yemeği.

Servis sırasında üzerine pul biber ve yanına ekşisi hissedilen yoğurt olursa tadından yenmez. Hele bir de seviyorsanız şalgam varsa evde bir bayram havası.

Genellikle pizza ya da hamburger gibi yemekler ödül Yemeği olarak düşünülür ama bazı insanlar için durum biraz farklıdır. Bamyayı ya da enginarı ya da pancar sapını ödül, şenlik sebebi olarak gören benim gibi insanların sayısı da az değil. Bunun gibi yapımı kolay ama çok lezzetli yemekler sayesinde artacak da eminim.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 2-4 Kişilik

Malzemeler

 • Bir demet pancar yaprağı,
 • 1 adet soğan,
 • 1/2 su bardağı kalın Bulgur,
 • 3-5 yemek kaşığı zeytinyağ,
 • Tuz.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Soğanı yemeklik doğrayıp zeytinyağında yumuşayana kadar kavurun,
 2. İnce ince kıydığınız pancar yapraklarını ekleyip karıştırın,
 3. Kapağını kapatıp kısık ateşte yumuşayana kadar pişirin,
 4. Yıkayıp süzdüğünüz bulguru ekleyip karıştırın,
 5. Kapağını kapatıp Bulgur yumuşayana kadar pişirin,
 6. Tuzunu ekleyip karıştırın ve ateşten alın.


Afiyetle kalın…

Click here to see the recipe in English

Bulgurlu Pancar Yaprağı Yemeğinin Yanına Ne Gider?

Hepsini Göster

3 yorum

 1. Su koymayacak mıyız peki bulgurun yumuşaması için??

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*