En Lezzetli 10 Bayram Tatlısı Tarifi

En Lezzetli 10 Bayram Tatlısı Tarifi

Önümüz Ramazan Bayramı malum. Hangi tatlıyı yapsam diye düşünmeye başlayanlar, hatta tatlısını şimdiden yapanlar var muhakkak aranızda. Bu tatlı telaşa ben de ufak bir katkıda bulunmak istedim. Eğer tatlı konusunda kararsız kaldıysanız bu lezzetli 10 tatlı arasından kendinize en uygun olanı seçebilirsiniz. Tatlınıza karar verirken ziyaretinize gelecek kitlenin neler sevebileceğini, mutfakta ne kadar zaman geçirmek istediğinizi, mutfak tecrübenizin hangisi için daha uygun olduğunu göz önünde bulundurun mutlaka. Yaz sıcaklarında tatlılarınızın yanına birer top da dondurma koymayı ihmal etmeyin bana kalırsa servis sırasında. Tabi ki en önemli hatırlatma misafirlerinizin size gelmeden önce de birkaç ziyaret yapmış ve zaten birçok tatlı yemiş olduğunu unutup aşırı ısrarda bulunmayın. Siz ikramınızı yapın ama bırakın ne kadar yiyeceğine misafiriniz karar versin.

Herkese mutlu bayramlar şimdiden…

1. El Açması Baklava

En Lezzetli 10 Bayram Tatlısı Tarifi
El Açması Baklava Tarifi

Bayramın olmazsa olmazı olarak düşünülür ama bana kalırsa öyle değil aslında. Her evde baklava yemekten baklavadan soğuyor insan birkaç ziyaretten sonra. O yüzden  baklava dışında bir tatlının ikram edildiği evlerde benim yüzüme çok şükür farklı bir şey gülümsemesi yayılıyor her zaman. Yine de klasiklerden vazgeçemeyenlerdenseniz bu tarif tam size göre kesinlikle. Geçen yıl paylaşmıştım ve bu tarif sayesinde daha önce cesaret edemeyip baklava açamayan pek çok kişi hayatında ilk kez baklava açtı ve her biri de çok beğendi tarifi.

El Açması Baklava Tarifi

Videolu El Açması Baklava Tarifi

2. Hazır Yufkadan Baklava

En Lezzetli 10 Bayram Tatlısı Tarifi
Hazır Yufkadan Kolay Baklava Tarifi

Bayram dediğin baklavasız olmaz diyor ama elde açmaya da cesaret edemiyor veya üşeniyorsanız tercihiniz hazır yufka baklavası olmalı. Hazır alınan baklavalar gibi çıtır çıtır, muazzam lezzetli bir baklava oluyor. Yine birçok deneyeni ve memnun kalanı olan bir tarif.

Cevizli Kolay Baklava Tarifi

Videolu Cevizli Kolay Baklava Tarifi

3. Tel Kadayıf

En Lezzetli 10 Bayram Tatlısı Tarifi
Cevizli Tel Kadayıf Tarifi

Son yıllarda hazır pişmiş kadayıfların üzerine şerbet dökmek suretiyle yapılan kadayıf tatlılarından dolayı elde basılarak yapılan çıtır çıtır kadayıfın değeri düştü ne yazık ki. Kadayıf denince akla o hamurumsu kadayıf tatlıları geliyor. Unutun o tatlıları şimdi ve gerçek çıtır çıtır bir kadayıf Tatlısı yapın misafirlerinize bu Bayram, gösterin kadayıf nasıl oluyormuş.

Cevizli Tel Kadayıf Tarifi

Videolu Cevizli Tel Kadayıf Tarifi

4. Şekerpare

En Lezzetli 10 Bayram Tatlısı Tarifi
Şekerpare Tarifi

Benim en sevdiğim kurabiyeli şerbetli tatlılardandır şekerpare, hiçbir zaman modası geçmez, sevgim değişmez. Kendisi ağızda dağılan, lezzeti tüm ağza yayılan nefis bir şekerpare yapmak isterseniz bu tariften şaşmayın.

Şekerpare Tarifi

Videolu Şekerpare Tarifi

5. Revani

En Lezzetli 10 Bayram Tatlısı Tarifi
Revani Tarifi

Revani de klasik kekli şerbetli tatlılarımızın halay başısı. Yanına dondurmanın en çok yakıştığı şerbetli tatlılardan biri bana göre.

Revani Tarifi

Videolu Revani Tarifi

6. Yoğurt Tatlısı

En Lezzetli 10 Bayram Tatlısı Tarifi

Günün uzmanlık sorusu; revani ve yoğurt Tatlısı arasındaki fark nedir? Birçok kişiye göre ikisi de aynı olsa da aslında birbirinden farklı iki ayrı tatlıdır revani ve yoğurt tatlısı. Revani irmikle yapılır, yoğurt tatlısının içine tek tane bile irmik girmez. Revani daha dağılmaya müsait bir yapıdadır irmikten dolayı, yoğurt tatlısı daha nasıl desem derli toplu, koyduğun yerde duran bir yapıya sahiptir. Hangisi daha güzel diye bir sorunun muhatabı değildirler, zira ikisinin de yeri ayrıdır.

Yoğurt Tatlısı Tarifi

Videolu Yoğurt Tatlısı Tarifi

7. Telli Baba

En Lezzetli 10 Bayram Tatlısı Tarifi
Telli Baba Tatlısı Tarifi

İçindeki sürprizli dolgusuyla daha önce telli baba yememiş olanların gönlünü fetheden telli babamızın bence en güzel yanı içindeki cevizin lezzetinin damağa yavaş yavaş nüfus etmesi ve o lezzeti bir kez daha almak için her seferinde bir çatal daha alma isteği uyandırmasıdır.

Telli Baba Tarifi

8. Kalburabastı

En Lezzetli 10 Bayram Tatlısı Tarifi
Kalburabastı Tarifi

Şekli değişik olsa da yapısı itibariyle telli babanın içsiz hali diyebiliriz kalburabastıya. Hindistan cevizi çok yakışıyor kendisine bana göre, denemediyseniz deneyin derim.

Kalburabastı Tarifi

Videolu Kalburabastı Tarifi

9. Fındıkpare

Fındıkpare Tarifi

Bu da şekerparenin fındıklısı. Fındıklı tatlıları seviyorsanız eğer bu Bayram tatlınız mutlaka bu olmalı. Yoğun fındık tadı ve kokusu ile bambaşka diyarlara götürüyor insanı her lokmasında çünkü.

Fındıkpare Tarifi

Videolu Fındıkpare Tarifi

10. Şambali

En Lezzetli 10 Bayram Tatlısı Tarifi
Şambali Tarifi

Yine klasik şerbetli tatlılardan biri. Özelliği bol irmikli ve unsuz oluşu. Bu yüzden de revani türevi tatlılara nazaran daha sert bir yapısı var. Yanında bir top dondurmayla misafirlerinizi mest edecek alternatiflerden biri

Şambali Tarifi

Videolu Şambali Tarifi

 

 

 

13 yorum

  1. kevser abla halka tatlısı yapabilirmisiniz acaba çıtır çıtır Şimdiden çok teşekkür ederim

  2. Sanırım bu bayram için telli babaya karar verdim. İnşallah yapmak nasip olur çünkü çok şirinler 😍

  3. Kevser Hanim bayram yaklasirken bir trakyali olarak sizden büzme tatlisi tarifi istesek nasil olurdu ?

  4. İyi günler bu olcuyle normal fırın tepsisine yapsam olur mu? Teşekkürler 😊

  5. kevsercim vallahi harika bir yazı olmuş ellrine sağlık

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*