Krem Katalan Tarifi


Bugün İspanyol mutfağının, daha doğru söylemiyle Katalan mutfağının nadide lezzetlerinden krem katalan tarifiyle birlikteyiz.   Fransızların creme bruleesi ile ince çizgilerle ayrılıyor krem katalan. Katalunya’nın Fransız sınırında olması benzer yemeklerin olmasını çok normalleştiriyor. Patatas bravastaki brava sos ve mayonezin benzerliği bunun bir diğer güzel örneği. Fransız mutfağı dünyaya adını daha çok duyurmayı başardığı için her iki durumda da Fransız isimli olan diğerinden daha bilinir olduğu için sanki orijinali oymuş gibi düşünülse de tam tersi olmaması için de bir sebep yok. Hatta yakın coğrafyalarda farklı insanların bulabildikleri benzer malzemelerle benzer tarifler oluşturmuş olma ihtimali de yadsınamaz bana göre.

Turunçgiller ispanyolların hayatında çok büyük yere sahip olduğu için pek çok tatlılarında aroma verici olarak kullanılıyorlar. Eğer İspanya’da bir tatlı yiyip içinde ne aroması olduğundan emin olamadıysanız ya limon ya portakal ya da ikisinin tarçınla karışımı olduğundan emin olabilirsiniz.

Tatlının Yumurta Kokmaması İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

İspanyol mutfağına çok dalmadan asıl konumuz, krem katalandan biraz bahsedelim. İçindeki yumurta sarısı miktarının fazlalığı gözünüzü korkutmasın, hayati bir hata yapmazsanız yumurta kokmaz. Hayati hata ne olabilir peki? Bayat yumurta yumurta kokan yiyeceklerin çoğunda baş şüphelidir. Türkiye’de yaşıyorsanız yumurtayı aldığınız tarifi ya da yumurtaların üzerindeki üretim tarihlerini gerçek üretim tarihi olarak kabul etmeyin. Öncelikle pazardan aldığınız yumurtalar sabah tavuğun altından toplanıp gelmiyor yüksek ihtimalle. Özellikle yumurtalar sadece o pazarda satılıyorsa o yumurtalar bir haftadır pazarda satılmak için biriktiriliyor demektir. Yine markalı yumurtalar için konuşursak Türkiye’de yiyeceklerin üzerine gelecek tarihli üretim tarihleri basılması çok garip bir durum değil. Kısacası yumurtayı kendiniz kendi tavuğunuzun altından almadıysanız üretim tarihine bakarak taze muamelesi yapmayın. Özellikle bunun gibi çok yumurta kullanılan tariflerde yumurtalarınızı elinize alıp sallayın. Yumurta bayatladıkça içi kabuğundan ayrılır ve içinde sallanır. Eğer sallanma sesi/hissi geliyorsa çok yumurtalı tariflerde kullanmamayı seçebilirsiniz.

Bir diğer hayati hata ise yumurtanın iyi çırpılmaması. Eğer yumurtalı tariflerde yumurtayı iyi çırpmaz ve diğer malzemelerle iyi karıştırmazsanız proteinleri ayrışmaz ve diğer malzemelerle karışmadan, yumurta olarak pişer tarifin içinde. Yumurtayı pişirirseniz yumurta kokar, bundan daha doğal bir şey yok. Sizin yapmanız gereken şey yumurtayı iyi çırpıp, pişme işlemi başlamadan diğer malzemelerle iyi karıştırmak. Bu tarifte yumurta sarıları sıcak malzemelerle karıştığı için durum biraz daha hassas. Daha önce yayla çorbası gibi yoğurtlu terbiyeli çorbalarda terbiyeyi sıcak çorbayla birleştirirken gösterdiğiniz hassasiyet ve çabayı göstermelisiniz bu tarif için de. Sıcak sütü yumurta sarılarına sicim gibi incecik akıtıp yumurta sarılarını mümkün olan en yüksek hızda çırpmalısınız. Terbiyeli çorbalarda dikkatli olmadığınızda nasıl ki yoğurt kesiliyorsa (özünde diğer malzemelerle karışmadan parça parça pişip peynir peltesi oluyor) yumurtanın sıcak malzemelerle karıştığı bu gibi tariflerde de yumurta benzer şekilde diğer malzemelerle karışamadan parça parça pişecek ve sonuçta tatlınız yumurta kokacaktır.

Eğer pürmüzünüz yoksa creme brulee tarifinde anlattığım şekilde bu işlemi fırında da yapabilirsiniz.

Son olarak artan yumurta aklarını ne yapacağım diyorsanız mereng ve pavlova tariflerine göz atabilirsiniz.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 4 Kişilik

Malzemeler

 • 500 ml süt,
 • 4 yumurta sarısı,
 • 3 yemek kaşığı şeker,
 • 1 yemek kaşığı nişasta (buğday veya mısır fark etmez),
 • Yarım portakalın kabuğu,
 • Yarım limonun kabuğu,
 • Üstü için ekstra şeker,
 • 1 ince çubuk tarçın.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Sütü bir sos tenceresine alın,
 2. Portakal ve limon kabuklarını beyaz kısımlarını almamaya çalışarak soyun ve süte ekleyin,
 3. Çubuk tarçını da ekleyip orta hararetli ateşte kaynamaya başlayana kadar ısıtın,
 4. Bu sırada yumurta sarıları, şeker ve nişastayı ayrı bir kapta çırpın,
 5. Sütü ateşten alıp kabukları ve tarçınları içinden çıkarın,
 6. Sıcak sütü yavaşça ekleyerek yumurtalı karışımı hızlıca çırpın,
 7. Karışımı tekrar tencereye alıp orta hararetli ateşte sürekli karıştırarak koyulaşana kadar pişirin,
 8. Tatlıyı dört adet sufle kabına paylaştırın,
 9. Üzerleri kabuk bağladıktan sonra üzerlerini kaplayacak şekilde ince birer tabaka şeker serpin ve pürmüzle yakın (hemen servis etmeyecekseniz bu işlemi servisten hemen önce yapın).


Afiyet olsun…

Click here to see the recipe in English

6 yorum

 1. Kevser hanım purmuz nedir anlayamadim

 2. Üstünü kızartamadım ama portakal 🍊 aroması ve hafif tadı muhteşem oldu Teşekkürler 😊

 3. Kevser abla, tatlinin ustu firindaki “broiler” ayarinda yakilabilir mi elimizde purmuz yoksa?

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*