Makarna Salatası Tarifi

Makarna SalatasıMakarna SalatasıMakarna Salatası Tarifi

Yoğurtsuz, mayonezsiz bir Makarna Salatası tarifim var bugün sizler için. Herhangi bir nedenden dolayı yoğurt veya mayonez, ya da her ikisini birden yiyemeyenler için güzel bir tarif olacağını düşünüyorum. Benim belli birkaç gıdanın midemi rahatsız etmesi dışında herhangi bir gıdayı yiyememe problemim yok çok şükür. Ama blogum sayesinde alerji, hastalık, vs. gibi nedenlerden dolayı birçok temel gıdayı tüketemeyen insanlarla tanıştım. Gerçekten çok zor bir yaşamları var. Evde yaptıkları yemeklerin içeriğini kendileri kontrol edebildikleri için o kadar büyük sıkıntı olmuyordur belki. Ama dışarıda yemek zorunda kaldıklarında başlıyor asıl problem. İşletmelerin bu konulara karşı duyarsız oluşu ve servis elemanlarının  yeterince eğitilmemiş olmasından dolayı büyük problemler yaşıyor özel bir menü takip etmek zorunda olan kişiler.

Yakın gelecekte çok kolay gibi görünmüyor ama önümüzdeki yıllarda bu konudaki bilinç seviyemiz yükselir umarım. Bu konuda en çok bilgi sahibi olması gerekenlerden biri olarak ben bile çok az şey biliyorum. Ama üzülerek görüyorum ki hastalar da kendi hastalıkları hakkında yeterli bilgiye sahip değiller aslında. Doktor birkaç gıda ismi sayıp bunları yeme deyip gönderiyor. Hastalar da ellerinde listeyle ömür sürmeye çalışıyor. Birçok durumda aslında o gıdaya değil, gıdanın içindeki bir maddeye reaksiyon gösteriyor vücut. O madde de doktorun saydığı besinlerde yoğun olarak bulunsa da aslında o an aklına gelmeyen başka besin maddelerinde de olabiliyor örneğin. Veya doktorun yasakladığı o besin maddesinin o hastalığa özel yenebilir versiyonu da oluyor da kişi araştırmadığı için boşu boşuna mahrum kalmış oluyor o gıdadan.

Bilgiye bu kadar kolay ulaşabildiğimiz bir çağda bilgiye erişim kanallarını yeterli ölçüde kullanamıyoruz velhasıl-ı kelam. Araştıralım, soralım, okuyalım, öğrenelim. Özellikle de az rastlanan bir hastalık varsa ortada aynı hastalığı taşıyan kişileri bulmak, onların tecrübelerinden faydalanmak, onlardan destek almak veya onlara destek olmak çok kolay artık. İnternete birkaç anahtar kelime yazarak konuyla ilgili bilimsel makalelere, destek gruplarına, bloglara ulaşabilirsiniz.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 4-6 kişilik

Malzemeler

 • 250 gr herhangi bir şekil Makarna,
 • 2 adet közlenmiş biber,
 • 4 adet kornişon turşu,
 • 1 çay bardağı haşlanmış mısır,
 • 1 avuç kıyılmış maydanoz,
 • 1 avuç ince kıyılmış taze nane,
 • 2 diş sarımsak,
 • 2 yemek kaşığı limon suyu,
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağ,
 • Tuz.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Makarnayı bol suda haşlayın,
 2. Suyunu süzüp derin bir kaseye alın,
 3. Zeytinyağını ekleyip karıştırın ve soğumasını bekleyin,
 4. Biberleri ve turşuları minik minik doğrayın,
 5. Sarımsakları ezin veya minik minik doğrayın,
 6. Tüm malzemeyi derin bir kapta karıştırın.

Afiyet olsun…

5 yorum

 1. ah ah bu konudan çok müştekiyim yuksek tansiyon hastasıyım dısarıda hıcbırsey yıyemıyoum….

  2+
 2. bence garip bir tarif… çok daha değişik seyler önerebilirim…

  2+

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*