Taze Fasulye Çorbası Tarifi

Taze Fasulye Çorbası TarifiTaze Fasulye Çorbası TarifiTaze Fasulye Çorbası Tarifi

Taze fasulyeden yalnızca Taze Fasulye yemeği ya da zeytinyağlı Taze fasulye yapıyorsanız size güzel bir haberim var. Taze fasulyeden çorba yapmak da mümkün. Hele de körpecik bir taze Fasulye geçtiyse elinize, yemek yerine çora yapmanızı tavsiye ederim. Hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar lezzetli oluyor.

Fasulyeyi Daha İyi Nasıl Pişirebilirsiniz?

Ama dikkat etmeniz gereken bir şey var. Özellikle fasulyeniz körpe değilse ve iyi pişiremezseniz sert kalacağı için rahatsız edici olur. Fasulyeniz sert olsa dahi iyi pişmesi için neler yapabilirsiniz peki? Öncelikle fasulyeleri çok ince doğramalısınız. Tarifin fotoğraflarını kaydırarak yakın çekim fotoğraftan doğramanız gereken inceliğe bakabilirsiniz. Tariflerimde problem yaşayan pek çok kişinin yaptığı temel hatalardan biri büyüklüğe dikkat edilmemesidir. Bu doğrama büyüklüğü de olabilir yiyeceğin hazırlandığı büyüklük de. Eğer yemeklerde soğanı büyük doğrarsanız ne kadar pişirseniz de yemeğin içinde erimez ve dişe gelir. Bu da yemekten alınan hazzı azaltır. Bu durumda hata tarifte değil sizdedir. Bir kurabiye tarifinde malzemelerden 30 kurabiye elde edileceği yazıyorken siz 20 kurabiye elde ettiyseniz kurabiyeleri fazla büyük yapmışsınız demektir. Bu değişiklik yalnızca porsiyonu değil elde edilen sonucu da etkiler. 2 cm çapında bir kurabiyenin iç dokusu ile 4 cm çapında bir kurabiyenin iç dokusu aynı olmaz. Kurabiye ne kadar küçükse içi o kadar iyi pişer ve elde edilen kıvam ve lezzet de o kadar iyi olur. Bu tarif için de fasulyeleri ne kadar ince doğrarsanız o kadar kolay ve çabuk pişer. İkinci önemli nokta ısı. Eğer fasulyeleri yüksek ateşte kavurmaya kalkarsanız fasulyeler suyunu salamadan, dolayısıyla kendi sularında pişemeden yanmaya başlar. Fasulyeleri yanmadan yumuşacık pişirmek için kısık ateşte pişirmeli ve kendi suyunu salmasına müsaade etmelisiniz. Bir süre kendi suyunda pişer ve büyük ölçüde yumuşarlar. Piştikçe kendi saldığı su da buharlaşır ve tekrar en başta olduğu gibi yağda kavrulan fasulyeye dönerler. Bu aşamada unu eklemeniz gerekir.

Fasulyelerin iyi pişmesini garantilemenin yolu ise hiç şüphesiz düdüklü tencere kullanmaktır. Ama kavurma aşamasında fasulyenin çiğliğini almadığınız takdirde yumuşacık pişse de tadı olması gerektiği kadar güzel olmaz. Her şekilde ilk kavurma işleminde yeterli süreyi tanımalısınız.

Çorbanın Kıvamı

Çorbalarla ilgili genel bir hatırlatma. Herkesin çorbada sevdiği kıvam farklıdır. Kimi koyu, kimi sıvı sever. Neyse ki su miktarını gerekli ölçüde ekleyerek bu kıvamı ayarlamak mümkündür. Bu nedenle istediğiniz kıvamda bir çorba için suyu da istediğiniz kıvamda ekleyin. Tarifi aynen uyguladığınızda ortaya çıkan sonucun sizin beklentinizi karşılamaması tarifin kötü olduğu anlamına değil sizin tarifi veren kişiden farklı bir kıvam zevkine sahip olduğunuz anlamına gelir.

Çorba blenderdan geçirilebilir mi?

Bir kesim taneli çorba sevmez, çorbanın pürüzsüz kıvamda olmasını ister. Onlara güzel bir haberim var, çorbayı sütü eklemeden önce blenderdan geçirebilirsiniz. Ama her türlü fasulyenin iyi pişmiş olması gerekir (aksi halde çiğ tat gelir). Bir de fasulyeler de çorbaya kıvam vereceği için çorbanın kıvamı değişecektir bu blender aşamasından sonra. İstediğiniz kıvama gelene kadar kaynar su ekleyerek kıvamını ayarlayabilirsiniz.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 4-6 Kişilik

Malzemeler

 • 300 g taze Fasulye,
 • 3-4 yemek kaşığı sıvı yağ,
 • 2 yemek kaşığı un,
 • 4 su bardağı su,
 • 1 su bardağı süt,
 • Tuz,
 • Karabiber.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Fasulyelerin uçlarını kesip ayıklayın,
 2. İnce ince kıyın,
 3. Bir tencerede yağı kızdırın,
 4. Fasulyeleri ekleyip karıştırın,
 5. Kapağını kapatıp kısık ateşte olabildiğince yumuşayana kadar arada karıştırarak kavurun,
 6. Unu ekleyip birkaç dakika kavurun,
 7. Suyu ekleyip topakları gidene kadar karıştırarak pişirin,
 8. Kapağını kapatıp kısık ateşte tamamen yumuşayana kadar pişirin,
 9. Sütü ekleyip karıştırın ve bir taşım daha kaynatıp ateşten alın,
 10. Tuz ve karabiberi ekleyip karıştırın,
 11. Servis esnasında pul biber serpebilirsiniz.

Afiyet olsun…

Click here to see the recipe in English

2 yorum

 1. Ellerine sağlık, harika anlatmissin yine, favorilerime aldım, ilk fırsatta deneyecegim

  0

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*