İncir Uyutması Tarifi


Türk mutfağının geneline baktığımızda yemeklerin çoğunun olabilecekleri en kalorili hallerinde olduğunu görürüz. Revani kek halinde, baklava çıtır çıtır tatlı börek halinde bırakılabilecekken üzerlerine şerbet yapıp dökmüşler örneğin. Ya da birçok fırın yemeğinde malzemeler doğrudan fırında pişirilebilecekken önce bir kızartıp yağ çektirelim şunlara diye düşünmüşler. Ama o kadar kalorinin arasından sıyrılıp kaçabilen bir tanesi olmuş her nasıl olduysa; İncir Uyutması.

Ne yağ koyabilmişler, ne şerbetleyebilmişler, ne de unlarla nişastalarla karbonhidrata boğabilmişler. Öyle kendi başına 2 malzemeli hafif mi hafif şekilde kalakalmış. İyi ki de kalmış, Türk mutfağı da çok kalorili yaa diyenlere parmakla gösterebileceğimiz nadide bir örneğimiz var sayesinde.

Ben İncir Uyutması ile eski komşum rahmetli Seyhan Abla sayesinde tanıştım. O yapardı arada ve çocukken annesinin yaptığı uyutmaları, tatlı kavramının şimdikinden çok farklı olduğu o yıllarda İncir uyutmasının ne kadar kıymetli bir tatlı olduğunu anlatırdı hep.

O incirleri doğrayarak blenderdan geçirmeden yapardı uyutmasını. Siz de öyle yapabilirsiniz dilerseniz. Ya da içinde tane tane hissetmek istemezseniz benim gibi modern yaşamın nimetlerinden faydalanarak blenderdan geçirebilirsiniz.

Blender kullandığınız takdirde karıştırmaya başlar başlamaz süt koyulaşıyor, kıvamını almaya başlıyor. Blender kullanmazsanız da beklerken kıvamını alacaktır. İncirleri uyumaya bıraktıktan sonra acelecilik edip üzerini ikide bir açıp  rahatsız etmeyin, bırakın oda sıcaklığına gelene kadar uyusunlar kendi hallerinde.

Bu iş nasıl oluyor peki, incir sütü nasıl koyulaştırıyor diye merak ediyor olabilirsiniz. İncir eskiden sütü mayalayarak peynir yapmak için kullanılırmış zaten. Muhtemelen incirin içindeki bir madde sütün içinde bakteri üremesine neden oluyor, ve bu şekilde süt koyulaşıyor. Kıvamı boza gibi, muhallebi gibi oluyor. İncirin tadına göre değişecektir tatlılık oranı. Dilerseniz içine şeker ekleyebilirsiniz ama bence doğallığını bozmak çok gereksiz. Bunun yerine çok az şekerli gelirse eğer, servis esnasında üzerine pekmez gezdirmeniz daha iyi olacaktır sanıyorum. Ben çok şeker düşkünü biri olmadığım için bu miktarlarla elde ettiğim incir uyutmasının şeker miktarı tam bana göre oldu. Muhallebi yapıyor olsam da şekerini bu kıvama kadar eklerdim.

Tarif çok basit gibi görünüyor olabilir ama işleri bozabilecek bir ayarı var; ısı. Eğer sütün sıcaklığını iyi ayarlayamazsanız işler yolunda gitmeyebilir. Çok ısıtırsanız pelte pelte kesilir (peynir kesiği gibi) ve hafif ekşimsi olur tadı. Yeteri kadar ısıtmazsanız koyulaşmaz. Ki bu çok da kötü bir şey değil bence, incirli süt olarak içebilirsiniz, tadı bozulmayacağı için ziyan olmaz. Ben pastorize süt kullanıyorum ve kenarlarından cızırdamaya başladığı anda ateşten alıyorum, kaynamasına müsaade etmiyorum. Eğer çiğ süt kullanacaksanız ve kaynatmanız gerekiyorsa yoğurt mayaladığınız sıcaklıktan biraz daha sıcak olması uygun olacaktır.

Tarifi yarım yağlı sütle yaparak diyet hale getirebilirsiniz. Normal tüketim için verdiğim ölçüler 2 kişilik olup, diyet yapanlar için 4 kişilik olması uygun olacaktır. Diyettekiler için hem tatlı ihtiyacını giderici, hem de doyurucu bir ara öğün olacaktır.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 2-4 Kişilik
Kalori : 168 kcal/porsiyon

Malzemeler

  • 3 su bardağı süt (diyet için yarım yağlı),
  • 7 adet yumuşak kuru incir.

Benzer TariflerHazırlanışı

  1. İncirleri minik minik doğrayın,
  2. Sütü bir tencereye alıp ısıtın ve kaynamadan ateşten alın,
  3. İncirleri sütün içine ekleyin dilerseniz blenderdan geçirin,
  4. Tatlıyı servis kaplarına alıp üzerlerini örtün ve bir kenarda oda sıcaklığına gelene kadar bekletin,
  5. Sonrasında buzdolabına kaldırıp 1 saat kadar dinlendirin.

Afiyet olsun…

Click for recipe in English

135 yorum

  1. Merhaba Kevser, önceden yaptım çok güzel olmuştu şimdi de bitkisel süt ile denesem olur mu acaba? Yolsa hayvansal proteinler mi koyu kıvam almasını sağlıyordur, emin olamadım.

  2. Kevser hanım tarifi yaptım çok güzel oldu yalnız biraz acımsı olmuş neden olmuş olabilir anlamadım 🙄

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*