Lavaş Tarifi


Geçenlerde akşam yemeği için sebze dürüm yapmaya karar verdim. Akşam eve giderken markete uğrayıp Lavaş alacaktım ki ne göreyim. Fiyatlar dudak uçuklatıyor. 5-6 liradan ucuz Lavaş yok. Kötü kokan ve insanın ağzında bir türlü parçalayıp yutamadığı o lastik gibi lavaşlara o kadar para vermeyi kendime yediremedim açıkçası. Çok şükür elim hamur tutuyor, kendim neden yapmayayım ben bunu dedim.

Eve gidip hemen yoğurdum hamurumu. O dinlenirken sebzeleri soteledim. Sonra da pişirip sıcak sıcak sardım ve afiyetle yedik. Ben 24 cm’lik seramik tavada pişirdim lavaşları. Çok büyük olmadılar yani. Aşağıdaki ölçülerle 12 adet çıktı. Tahmin edildiği gibi çok uzun sürmüyor yapımı. Birini açıp tavaya koyuyorum, o pişerken diğerini açıyorum. Ben yufka açma konusunda çok becerikli olmadığımdan kimi yamuk oldu lavaşlarımın, ama lezzet açısından hazır lavaşlara 10 basarlar.

Tek eksi yönleri hazır lavaşlardan çok daha kısa sürede kuruyor olmaları. Pişirirken hem soğumamaları hem de kurumamaları için pişirdiğiniz lavaşların üzerine mutlaka bir bez ya da poşet örtün. Kalan lavaşlar çok sıcak olmayan ortamlarda 1 haftaya kadar dayanır. Tekrar kullanmak için bir tavaya alıp aralarına çok az su serpin. Kapağını kapatıp kısık ateşte 1-2 dakika kadar tutun. İlk günkü kadar yumuşak ve taze olduklarını göreceksiniz.

Afiyetle kalın…
Porsiyon : 15 adet

Malzemeler

 • 2,5 su bardağı un,
 • 1 su bardağı ılık su,
 • 1 silme çay kaşığı tuz.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Un ve tuzu karıştırın,
 2. Ortasını açıp suyu yavaş yavaş ekleyerek hamuru yoğurmaya başlayın,
 3. Ele yapışmayan bir hamur elde ettikten sonra bir yumru yapıp üzerini örtün,
 4. 10 dk dinlendirdikten sonra tekrar yoğurun,
 5. İstediğiniz büyüklüğe bağlı ceviz-mandalina büyüklüğünde bezeler yapıp tavanızın büyüklüğüne göre açın,
 6. Lavaşlarınızı ocağın üzerinde kızdırdığınız tavada arkalı önlü pişirin.

Afiyet olsun…

49 yorum

 1. Merhaba Kevser Hanım , çiğ köfte içinde yapılır bu lavaş değil mi?

 2. merhaba Kevser Hanım, acaba aynı ölçüde tam buğday unu kullansam da aynı kıvam tutar mı?

  • Un miktarı her zaman değişir Berrakçım. O yüzden hamur işlerine hiçbir zaman aynı miktarı kullanmayı düşünerek başlama. Un çeşidini değiştirdiğindeyse her zamankinden daha fazla değişir. Tam buğday unu beyaz undan daha fazla su çeker örneğin. Bu değişimi yapacaksan unu her zamankinden daha dikkatli eklemelisin.

 3. Teşekkürler 😊Peki nasıl saklamalıyım

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*