Şekersiz Çilek Reçeli Tarifi

Yıllar içinde sayısı azalsa da blog yazmaya başladığımdan beri en çok sorulan şeylerden biri reçel tarifiniz yok mu? reçel tarifi paylaşır mısınız?. Topluca cevap vereyim reçel denince ilk akla gelen şekilde reçel tarifim yok ve paylaşmayı da düşünmüyorum. Ben kendim reçel yemiyorum, evde kavanoz kavanoz reçel yapılıp sürekli tüketilmesini de tasvip etmiyorum. Reçel denen şey şekerin meyvelerle renklendirilmiş hali. Şeker kavanozunu alıp kaşık kaşık yemekle reçel kavanozunu alıp kaşıklamak arasında bir fark yok. Kırk yılın başında bir kahvaltıya gidersin değişik bir reçel ikram ederler yersin ama her kahvaltıda reçel yemek uzun vadeli intihar.

İnsanlar kendi bahçelerinden topladıkları ilaçsız meyvelerle yaptıkları reçelleri çok sağlıklı zannediyor. 1 kg reçelin yaklaşık 750 gramı şeker. Kaynaya kaynaya meyvenin vitamini de kalmıyor zaten. Sağlığı neresinde peki? Günümüzde içerdiği şeker miktarının yüksekliğinden dolayı balın faydaları bile tartışılırken reçel yapıp yemek hiç akıllıca değil.

“Bahçemizde çok meyve oluyor, ne yapalım reçel yapıyoruz biz de” konusuna değinelim bir de. Meyveden yapabileceğiniz pek çok şey var. Reçel bunlardan yalnızca biri. Öncelikle meyveleri mevsiminde taze olarak bol bol yiyebilirsiniz. Dondurarak mevsim dışında tüketmek üzere saklayabilirsiniz. Uzun vadeli tüketim için sularını hazırlayıp konserve yaparak saklayabilirsiniz. Yine de bitmediler mi? En güzeli; paylaşabilirsiniz. Eğer tüketebileceğinizden fazla meyveniz varsa çevrenizdeki insanlarla, hatta yoldan geçen tanımadığınız insanlarla paylaşabilir ve yemekten daha büyük keyif veren paylaşmanın tadına varabilirsiniz. Ziyan olmasınlar diye kendinizi zehirlemenize gerek yok.

Şeker tüketimi konusunda bilinç düzeyi arttıkça Şekersiz reçel teknikleri de gelişmeye başladı. Benim bugüne kadar tarifini paylaştığım iki teknik var. Bunlardan biri Şekersiz karadut reçelinde olduğu gibi herhangi bir ilave yapmadan meyveyi kaynatmak. İkincisi ayva reçeli tarifimde olduğu gibi elma pektini kullanarak daha koyu kıvamlı bir reçel elde etmek.

Bugün de yine bir başka yöntemi anlatacağım. Chia tohumu kullanarak reçel yapma. Bu yöntemde chia tohumunun verdiği jölemsi koyuluktan faydalanılıyor. Çilek şart değil yumuşak yapılı her meyve ile aynı ölçüleri kullanarak yapabilirsiniz bu reçeli. Cam kavanozda buzdolabına koyarak bir hafta saklayabilirsiniz. Daha uzun süre saklamak isterseniz konserve yapmalısınız. En sağlıklı konserve yapma yöntemi ve neden bu şekilde yapmanız gerektiğini menemenlik domates konservesi tarifimden okuyabilirsiniz.

Afiyetle kalın…

Videolu Şekersiz Çilek Reçeli Tarifi
Malzemeler

 • 500 g Çilek,
 • 1 yemek kaşığı chia tohumu,
 • 3 yemek kaşığı bal.

Benzer TariflerHazırlanışı

 1. Çileklerin saplarını ayıklayıp iri iri doğrayın,
 2. Bir sos tenceresine alıp önce kısık sonra hararetli ateşte büyük oranda eriyip küçük parçalar kalana kadar pişirin,
 3. Ateşten alıp chia tohumunu ekleyin ve karıştırın,
 4. Balı ekleyip karıştırın,
 5. Soğuyup koyulaştıktan sonra kavanoza koyup buzdolabında saklayın.

Afiyet olsun…

47 yorum

 1. Chia tohumu olmaz ise limon tuzu da kıvam sağlar mı

 2. Dağ çileği için de bu tarif uygun mudur? Bir de bozulma süresi ne kadar ki acaba? Teşekkürler

 3. Kevsercim, elimde memleketten gelen doğal yapım pekmezim var, bal yerine üzüm pekmezi koysam nasıl olur, daha doğrusu olur mu sence?

 4. Şekersiz çilek reçeli harika oldu.Reçel ve bal yiyen bir aile olmadığımız için bal koymadan chia tohumu ile yaptım.5 yaşındaki kızım çok sevdi.şeker olmayınca benim de içim rahat.oldum olası şeker deposu olan reçellerle hiç aramız olmadı,chia tohumu harika bir öneri .başka meyvelerle de deneyeceğim.bence yüzyılın tarifidir.elinize sağlık..

 5. Merhaba 🙂 Elma pektini ile yapmak istiyorum. Çilekleri onun içinde mi kaynatmayılım? Çilek teçelinde nekadar pektin kullanmalıyım? Şimdiden teşekkürederim 🙂

 6. yaptım harika oldu teşekkü ederim

 7. Kevser Hanım;
  Cevabınız benim için yeterli. Benim mailim ile başlayan iletişimde hak etmediğimiz bir hakarete maruz kaldığınızı düşünüyorum. Üzüldüm.Bu tür yapıcı olmayan,hakaret içeren mailleri sitenizde yayınlamayı öneriyorum. Zaman harcayıp mailleri cevaplıyorsunuz, karşılığı sadece teşekkür olabilir.

 8. Kevser Hanım, siz çok sabırlı bir insansınız. Allah yardımcınız olsun.

 9. merhaba;
  Ben ev hanımı veya aşçı değilim. Saatlerce yemek başında pişti mi diye bakacak zamanım yok. Bu sitedeki tariflerden oluşturduğum bir not defterim var. Miktar ve sürelere dikkat ederek yemek yapıyorum. Ricam bütün tariflerde yaklaşık bir pişme süresinin konmasıdır. Teşekkür ederim.

  • Yemeğin pişme süresi kişinin kendi koşullarına göre çok çok değişir Gökhan. Pişme süresi vermek çoğu zaman fayda sağlamaktan ziyade yanlış yönlendirmiş olur. Yemek yapmak ve yemeğe gereken zaman yatırımını yapmak için ev hanımı ya da aşçı olmana gerek yok. Kim olursan ol yemek yapmak istiyorsan bunu zaten göze almalısın.

   • Gökhan Bey’e katılıyorum. Aşağı yukarı bir süre verilse (en az 20 dakika gibi), o ilk 20 dakikada başla işlerimi halledip sonrasında yemeği kontrol edebilirim. Ancak sürekli başında durabilme gibi bir imkanım yok vakit olarak. Dolayısıyla da sayfanı takip edip bazı tarifleri yapmaya heveslenmeme rağmen malzememi ziyan etmemek adına yapmamayı tercih ediyorum tariflerini malesef.

    • Geri dönüşün için teşekkürler Nilcim. Bu dediğini yapabilmek için yemek tarifi takip etmeyi bırakıp yemek yapmayı öğrenmelisin. Yemek tarifleri her zaman birebir aynı sonucu veren kimyasal formüller değildir. Kimi zaman 20 dakikada pişen bir şey gün gelir 5 dakikada pişer. Sen 20 dk. başka işimle ilgileneyim derken yemek yanar/fazla pişer. Bu demek değil ki sürekli başında beklemelisin ama her ne kadar süre verilse de 20 dk. başını bırakamazsın, her zaman bir gözün üzerinde olmalı. Bir yandan başka işle ilgilenirken bir yandan yemeği pişirme yeteneğini de ancak zamanla tecrübe ederek, “yemek yapmayı öğrenerek” kazanırsın, hiçbir yemek tarifi sana bu kolaylığı sağlamaz👍🏻

     • Cevap için teşekkür ederim ancak dediğini tavsiye olarak alamıyorum Kevser, zira yapmadığım için arada bakıp gözümü doyurmayı tercih ediyorum. Herkesin kendisine göre işi gücü yoğunluğu var. Sen nasıl ki bu işte profesyonelsen başkalarının da profesyonel olarak yürüttükleri işleri olduklarını hatırlayarak yorumlarını sana soru yöneltenlerin işine yarayacak şekilde yaparsan daha hoş olur tatlım. Formüle edilemeyeceğini kendin de söylüyorken bu kadar lafı uzatarak ders verir pozisyona geçme, başka takipçilerine verdiğin yanıtlar beni bağlamaz elbette ama tavrın hoş değil. İyi bayramlar, sağlık ve huzurla kal

     • Bu yanıtın beni gerçekten üzdü. Zira beni tanıyorsan yaptığım tek şeyin yemek tarifi vermek değil yemek yapmanın nasıl öğrenileceğini, hayata nasıl yedirilebileceğini anlatmaya çalışmak olduğunu da biliyor olmalısın. Bu da bir önceki cevabımda yazdıklarımı içeriyor. Ben de profesyonel bir temizlikçi değilim ama temizliğe vakit ayırıyorum. Alışveriş uzmanı değilim ama ona da vakit ayırıyorum. Vakit ayırmak istemediğim veya yapamayacağımı düşündüğüm işleri de uzmanına ücretini verip yaptırıyorum. Çalışıyor olmak hayatın getirdiği diğer şeyleri es geçebilme lüksü vermiyor ne yazık ki ve hayat yemek yapmaktan ibaret değil. Senin için sorunlu bir konu olabilir, anlarım. Ama bunun için sana tak-çalıştır bir çözüm üretemediğim için bu kaba tavrı hak etmiyorum.

     • Hayat hiçbir şeyden ibaret değil Kevserciğim. Yaptığımız şeylerden keyif aldığımız sürece hayat anlamını bulur. Senin de yanıtın beni üzdü, ben de kaba bir yanıt aldığımı düşünüyorum. Yalnızca ortalama bir pişme süresinin verilmesi daha kolaylaştırıcı olur fikrimi paylaşmamla hayat dersi tadında bir yorum almam bir oldu. Evde yemeklerimizi yapan yardımcım var bu arada, ben de seninle aynı fikirdeyim yani. Buna ek olarak, Türkçeyi yanlış kullananlar da uzmanından ders alabilir o halde. Sadece kendim de yaparak bu işin de keyfine varmaya çalışmak amacıyla bir soru sordum. Çizmemizi aşmamak, sınırlarımızı bilmek önemli. Tekrar iyi bayramlar tatlım

     • Kimseye hayat dersi vermek haddime değil. Hatta yaptığım işin alanına giren konularda bile sorulmadığı sürece kimseye akıl vermeye kalkmam. Bir öneride bulundun, ben de bunun mümkün olmadığını söyleyip en iyi çözüm yolunu sundum sahip olduğum tecrübe ve bilgi doğrultusunda. Yardımcı olmaya çalıştığım için özür dilerim. Sana da iyi bayramlar…

     • Nil hanım merhabalar, geçenlerde başka bir yemek blogunda keki fırına koyduktan 25 dk sonrasına kadar kesinlikle açmamızı yoksa söneceği yazıyordu. bu bilgi aklımın bir köşesinde vardı benim. ancak geçenlerde kayınvalidemin fırınında kek yaparken daha 15-20 dk olmasına rağmen keki pişmiş kürdan kestini geçmiş olarak fırından çıkardım. kekikendi fırınımda da pişirdiğim gibi 180 derecede ve önceden ısıtılmıştı. çok şaşırdım bu kadar kısa sürede pişmesine başkası söylese inanmam hamur olmuştur vs derim . kayınvalidem de hiç kimse inanamıyor ama bu fırın böyle dedi. bu arada kek benim yaptığım kek gibi aynı doku ve lezzetleydi. yani ısısı fazla gelip hamur olma ya da kuru olma gibi durum söz konusu değildi. ben Kevser hanımdan öğrendiğim gibi kontrollü pişirdim ve kekimi kurtardım ama verilen zaman önerisini dinleseydim kekim yanacaktı. yani demem o ki fırına ve kullanılan malzemeye göre kesinlikle değişiyor. Kevser hanıma hak vermek gerek bu şekilde söylediği için.

 10. Merhaba Kevser Hanım. Tarifte chia tohumu kullanmasam kıvamı çok su gibi olur mu ? Tarifin olmazsa olmazı mıdır chia tohumu acaba ?

 11. Merhaba Kevser Hn, bugün tarifi yaptım, çok süper oldu, evdekiler bayıldı, çok teşekkürler ❤️ size 3 sorum var, 1.si bal tadını yok etmek için herhangi bi formül var mı bildiğiniz? 2. Si başka hangi meyvelerle yapabiliriz bu tarifi, mesela şeftali olur mu? 3. Sü ise saklama süresi çok kısa, elbette ki reçel gibi uzun ömürlü olması beklenemez ama 1 haftayı ne şekilde uzatabiliriz? Sevgiler..

  • Ellerine sağlık Burcucum. Verdiğim bal ölçüsünü aşmasıysan bal tadı gelmemesi lazım. Geliyorsa ya çok hassas bir damağın var ya kullandığın balın çok yoğun bir tadı var ya da kullandığın çileğin aroması yeterli değil demektir. Diğer sorularının cevapları notlar bölümünde var👍🏻

 12. Chia tohumu yerine aynı miktar nişastayla pişirip sonra temiz bir beze bıçak sırtı kalınlığında yayıp pestil de yapılabilir ve daha uzun ömürlü olur. Ama sizin chialı tarifiniz ilk tercihimdir. Ben sadece bir seçenek olarak paylaştım 🙂

 13. chiayı çocuklar tüketeblrmi var mı bilgnz

  • Bu tür şeyleri uzmanlara sorman ya da uzmanlar tarafından yazılmış makalelerden okumanı öneririm. Son yıllarda yiyeceklerle ilgili yapılan çalışmaların sayısı arttıkça bilgiler de çok sık güncelleniyor. Konuyla ufak bağı olan kişiler bu güncel bilgileri rahatlıkla kaçırabilir. O yüzden söz konusu sağlık olduğunda her zaman önce uzmanlar👍🏻

 14. Çilek reçeline bayılırım ama şekeri bıraktığım için hiç yiyemiyordum bu muhteşem bi fikir yaaa sen harikasın Kevser abla hemen deneyeceğim ellerine sağlık 🙂

 15. Süpersiniz. Bu konuda çok arama yaptım ama hiçbir tarif içime sinmedi. En kısa sürede deneyeceğim. Sevgiler.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*